İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Şubat 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

Borsa Bist100i 1530 düzeysindeki 22-günlük yaklaşıksına tepki terakkiini gerçekleştirdi. Ancak bu düzeynin üzerinde kapanış olmadı. Kısa vadede bu noktalardan bir miktar geri çekilmeler görebiliriz. Endeksin 1530 düzeysi üzerine yerleşmesi durumunda ilerleyen günlerde yukarı hareket hızlanabilir. Bunun aksi durumda 1500 düzeylerine doğru geri çekilmeler görülebilir. Büyük resimde ise yukarı trend halen korunuyor. Ana resimde 1460 düzeysindeki 50-günlük yaklaşık düzeysi üzerinde kaldığı sürece yukarı trendin devam ettiğini düşüneceğiz. Kısa vadede yukarıda bahsettiğimiz dalgalanmalar olabilir. 1530 düzeysi üzerinde tutunma sağlanırsa yukarı eğilim hızlanabilir ve 1600 düzeylerine doğru alımlar görülebilir.

Stratejik olarak Borsa Bist100inin 50-günlük yaklaşıksının (1460 düzeysi) üzerinde kaldığı sürece orta ve uzun sürelili durumlar korunabilir. Kısa vadeli al-sat yapan traderler ise 1530 düzeysini izlemeleri gerekiyor. Bu düzey altında kısa sürelide aşağı yönlü preslar görebiliriz.

Uzun vadeli düşünen yatırımcılar ise şirkeTürk Lirasıerindeki olasılıkler devam ettiği sürece durumları koruyabilirler. Kısa vadeli dalgalanmaların uzun sürelili olasılıklerini bozmasını istemezler. Bununla birlikte olası bir sert düşüşten etkilenmek istemeyen uzun sürelili yatırımcılar, VIOP’da Bist100 kontratında veya varsa sahip olduğu hisse senedine ait kontratta durum büyüklükleri kadar veya yarısı kadar büyüklükte kısa durum açarak kendilerini koruma altına alabilir ve süreci bir süre bu şekilde takip edebilir.

Bilançolar devam

Bilançolar açıklanmaya devam ediyor. TTRAK 10 Şubat, TUPRS 11 Şubat, AKSA ve TAVHL 16 Şubat, ENJSA 22 Şubat ve ASELS 23 Şubat tarihlerinde açıklanması bekleniyor. Bilançolara bağlı olarak önümüzdeki dönemde hisse bazlı harekeTürk Lirasıilikler devam edebilir.

Dolar

Dolar kurunda TL’deki pozitif ayrışma devam ediyor. Önceki hafta TCMB sonuçlerine göre vatandaş 488 mn $ ve şirkeTürk Lirasıer 561 mn $ döviz satışı gerçekleştirdi. Yurt içi yerleşiklerin uzun zamandır alım tarafından satış tarafına geçmiş olması önemli. Geçen hafta dolardaki düşüşün hızlanmasında, vatandaşın döviz satışlarının devam ettiği ve yabancı girişlerinin hızlandığını düşünüyoruz. CDS oranlarının 300 düzeysinin altına gerileyerek 280 düzeylerine gelmesi de bunu gösteriyor. Dolar kuru teknik olarak 50-haftalık yaklaşıksının da altına geriledi. Aşağı yönlü seyrin önümüzdeki dönemde sürmesini bekliyoruz. 7 düzeysi psikolojik bir takviye olurken, bu düzeynin altında ilerleyen aylarda 6.50 düzeysini görme ihtimalimiz bulunuyor. Yukarı tepki terakkileri olsa bile sürekli olmasını beklemiyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni