İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (9-13 Kasım 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz haftada Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %7.15 gibi hızlı değer kazanırken, önceki hafta %5’in üzerinde sert değer kaybı yaşamıştı. Önceki hafta yaşanan küresel değer kayıplarının ardından yine küresel borsalarda ciddi terakkiler oluştu. DolarTL kuru ise önceki hafta gerçekleştirdiği %4.8 terakkiinin üzerine geçen hafta %2.1 terakki daha ekledi. 30 Ekim tarihinden itibaren GOP para birimleri arasında TL’nin net bir negatif ayrışması olduğunu izledik. Diğer GOP para birimleri ABD doları karşısında değer kazandı. ABD Borsaları ise haftayı %7-9 arasında terakkile kapadı. Önceki hafta %5.5-6.5 arasında değer kaybı görülmüştü. Euronext 100 Bist100i %7 yükseldi. MSCI Gelişen Ülke Bist100i ise %6.6 yükseldi. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %5 değer kazanırken, Ons altın haftayı %3.9 terakkile kapadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Bakanı Albayrak’ın İstifa Haberi ve TCMB Başkanı’nın Değişmesi

Haftaya TCMB Başkanı değişimi haberinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberi ile başlıyoruz. Halen istifa haberi resmi olarak açıklanmış bulunmuyor. Ancak şu saate kadar yalanlama da yapılmış değil. Piyasalarda bu konu belirsizlik yaratıyor. Yeni Bakan’ın kim olacağı, nasıl bir politika izleyeceği gibi konular önemli olacak. Kısacası açıklamalar takip edilecek. Ancak bu belirsizliğin bir an önce bitirilmesi gerekiyor.

Yurtiçinde bir başka gelişme ise TCMB Başkanı’nın değişmesi oldu. Cuma gecesi gelen karar ile TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alınırken, yeni Başkan Naci Ağbal oldu. Bu değişiklik sürpriz olarak karşılandı. Piyasalarda başkan değişikliği ister istemez faiz artırımı olasılıklerini artırabilir. Nitekim Dolar kuru haftanın ilk saaTürk Lirasıerinde 9.38 düzeysine gerilemiş bulunuyor. TCMB’nin PPK toplantısı 19 Kasım tarihinde yapılacak. O tarihe kadar geçecek süreçte nasıl hamleler gelecek göreceğiz. Diğer yandan Naci Ağbal’ın bankalarla toplantı yaptığı haberleri bulunuyor. Aktif Rasyosu gibi konuların ele alındığı açıklanıyor. Aktif Rasyosunda bankaları rahaTürk Lirasıatacak kararların alınması durumunda Borsa’da banka hisselerinde pozitif etkiler görmek mümkün. Ancak bu hafta oldukça sıcak ve haber akışı yoğun geçecek duruyor.

Biden Yeni ABD Başkanı, Fed’den daha fazla gevşeme sinyali, S&P Kritik bir noktada

Diğer yandan ABD Başkalık seçiminde Biden ABD’nin yeni başkanı oldu. Seçim belirsizliğinin sona eriyor olması piyasalar için pozitif. Geçen hafta ABD borsaları %7-9 arasın terakkiler kaydederken seçimin sona eriyor olmasını fiyaTürk Lirasıamış olabilir. Fed toplantısından Pandemi yüzünden daha fazla genişleme mesajı çıkması da piyasaları pozitif etkileyen başka bir neden. Diğer bir neden ise teşvik paketinin seçimle birlikte gelecek olması. Geçen haftaki agresif terakkite, önceki hafta agresif Pandemi düşüşünün önemi büyük. Sert düşüş sonrasında sert rebound gelmesi çok sürpriz değil. Ancak önemli olan bu terakkiin devam edip etmeyeceği. S&P Bist100i Cuma günü teknik olarak önemli bir alçalan direnç çizgisinde kapanış yaptı. 3522 düzeysi bu hafta S&P için kritik. Bu direnci geçer ve üzerine yerleşirse ABD Borsalarındaki terakki ilerleyen günlerde devam edebilir. Ancak bu düzeyleri geçmekte başarısız olursa kar satışları gelebilir. S&P’nin geldiği nokta önceden fiyaTürk Lirasıanan bir terakki ve kazanç satışlarına uygun noktalar olması nedeni ile kritik önem taşıyor. Seçimin geride kalması ile Covid-19 endişelerinin yeniden gündeme gelmesi ve seçim ile ilgili mahkeme sürecinin tatsız bir şekle girmesi piyasaları tekrar bozabilir.

Hazine’nin yüklü İtfası

Haftaya ağır bir itfa haftasına giren Hazine’nin 2 ihalesi bulunuyor. 11 Kasım günü Hazine’nin piyasaya 16.7 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. Bu nedenle Salı günkü ihaleler önem taşıyor. Çarşamba günü Eylül ayı Cari İşlemler sonuçsi gelecek. 4.6 milyar $ cari açık beklenen sonuçde sürpriz beklenmiyor. Cuma günü ise Eylül ayı sanayi üretim sonuçlerini alacağız. Son çeyreğe nasıl bir ivme ile girdiğimizi görmek açısından önemli. Diğer yandan son çeyrek bilançolarını zaten alıyoruz bu sonuçnin etkisini bilançolarda zaten görmekteyiz. Cuma günü TCMB Beklenti anketini alacağız. Özellikle enflasyon görünümündeki bozulmayı görmek açısından önemli. TCMB’nin de yakından izlediği bir sonuç aynı zamanda. Önümüzdeki hafta muhtemelen gözler yeni TCMB Başkanı Ağbal’da olacak. PPK toplantısı öncesi bir aksiyon alıp almayacağı, piyasaya vereceği mesajlar önemli olabilir.

Avrupa Büyüme ve Enflasyon Verileri

Dışarıda ise Perşembe günü Powell, Lagarde ve Bailey konuşmaları izlenecek. Perşembe günü İngiltere büyüme ve sanayi üretimi sonuçleri, Almanya’da TÜFE sonuçsi, Euro bölgesi sanayi üretimi ve ABD TÜFE sonuçleri alınacak. Cuma günü ise Euro bölgesi büyüme sonuçleri izlenecek. Veri yoğun bir hafta.

Borsa

Borsa Bist100inde teknik görünüm önceki hafta ciddi şekilde alarm sonuçrken, geçen haftaki terakkile oldukça rahaTürk Lirasıadı. Kısa vadede 1202 ve 1222 dirençleri bulunuyor. Küresel piyasalarda görünüm bozulmaz ise yukarı hareket devam edebilir. Diğer yandan içeride faiz artırımı olasılıksi oluşursa Borsa içinde pozitif olabilir. Ayrıca Aktif Rasyosu konusunda gelebilecek haberler Banka hisselerini olumlu etkileyebilir. 1170 düzeysindeki 22- günlük yaklaşıkyı takviye olarak izleyeceğiz. En aşağıda bizim için en kritik nokta 1095-1100 bölgesi olmayı sürdürüyor.

Strateji

Genel olarak durumlar 1170 düzeysi üzerinde kaldığı sürece korunabilir. Pozitif görünüm sürdüğü sürece sıkıntı görmüyoruz. Ancak içeride TCMB dışarıda ise S&P Bist100ini izlemekte fayda var. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı konusundaki gelişmelerin zaman geçirilmeden neTürk Lirasıeştirilmesi piyasalardaki belirsizlik açısından önemli olacaktır.

Bilançolar açıklanıyor ve sanayi şirkeTürk Lirasıeri için son gün 9 Kasım. Bu tarihte tüm bilançolar tamamlanmış olacak. Bankalar için ise konsolide finansallar için 19 Kasım ancak zaten solo bilançolarını açıkladıkları için sürpriz etkisi yok. Genel olarak iyi bilançolar alıyoruz. Ekonomideki toparlanmanın 3.çeyrek sonuçlarına etkisini hissediyoruz. İhracat oranı yüksek, döviz geliri olan, iyi nakit yönetimi yapan şirkeTürk Lirasıerde iyi bilançolar almanın yanında iyi borsa performansı izliyoruz. Otomotiv, Beyaz Eşya, Demir Çelik, Perakende, Sigorta şirkeTürk Lirasıerinde iyi sonuçlar aldık.

Bugüne kadar gelenlerde EREGL, ARCLK, LOGO, TTRAK, OTKAR, TOASO, FROTO, TTKOM, TCELL, MGROS, VESTL, BRISA, GOODY güçlü bilançolar getirdiler. Borsa performanslarında da görülebiliyor.

DOLAR

DolarTL ise geçtiğimiz hafta %2.1 yükseldi. Geçen hafta tüm dünyada ABD doları değer kaybederken ve GOP para birimleri ABD doları karşısında güçlenirken TL negatif ayrıştı. TL için kritik bir sürece giriyoruz. TCMB Başkanı’nın değişmesi yeni haberlere gebe olabilir. Piyasalar faiz artırımı olasılıksine girebilir. Nitekim DolarTL kuru şimdilik Cuma günkü kapanışının altında bulunuyor. Naci Ağbal ayağının tozu ile nasıl bir aksiyon alacak veya piyasalara nasıl bir sözlü yönlendirme yapacak izleyeceğiz. Buna karşın açıklamaların gecikmesi durumunda dolar kuru yeniden yukarı hareketini sürdürebilir. Bir süre beklemekte fayda olacaktır. Teknik olarak yorum yapmak güç. 22-günlük yaklaşık 8.10 düzeysinde bulunuyor, 50-günlük ise 7.80 bölgesinde. Genel olarak dolar kurunda sürekli bir düşüş eğiliminden bahsetmek için 50-günlük yaklaşıknın altında bir seyir bekleriz. Ancak bu nokta şimdilik oldukça uzak. Gelişmeler TL için önemli olacak.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir