Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (11-15 Ocak 2021)

Borsada çıkış hareketi devam ediyor. Döviz kurlarında takviye düzeylerinden reaksiyonna karşılık düşüş eğilimi korunurken gösterge tahvil faiz oranları yatay seyrediyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ederken gündeme duyarlılık bu aşamada oldukça zayıf. ABD’de geçtiğimiz hafta içi Trump taraftarlarının ABD Kongresi’ni basması ve kan dökülmesi dahi piyasalardaki olumlu havayı bozmadı. ABD Kongresi basıldığı sırada ABD borsalarında terakki sürüyordu. Bu görünümde Georgia seçimlerini DemokraTürk Lirasıarın kazanması ve Senato’da kontrolün DemokraTürk Lirasıara geçmesi, dolayısıyla yeni teşvik paketi ile altyapı yatırımlarına yönelik olasılıklerin payı önemliydi. Nitekim başkanlığı tescillenen Joe Biden’den trilyonlarca dolarlık takviye paketi vaadi geldi. Risk iştahı yüksek olan piyasalar yeni para olasılıksinin etkisiyle olaylara duyarsız kaldı. Dış piyasalardaki bu durum doğal olarak iç piyasalarda var olan olumlu havaya katkı yaptı. Ekonomi yönetimi ve para politikalarındaki değişiklikle iç piyasalarda Kasım ayından bu yana devam eden bir iyimserlik var. Ayrıca para girişleriyle takviyelenen bir görünüm hakim. Yabancı girişleri miktarı geçtiğimiz haftalara göre biraz azalsa da sürüyor. Beklentilerin üzerinde gelen Aralık enflasyonu sonrası yeni faiz artırım olasılıkları tartışılmaya başlandı. Dış dünyadaki faiz oranlarını dikkate alınca Türkiye’deki mevcut faiz yeterince yüksek. Birçok ülkede faiz enflasyonun altında. Bu yönden TL cazibesini koruyor. Faiz artışına bağlı olarak Türkiye’ye sıcak para girişleri artsa da yüksek faizin reel ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olasıdır. Ayrıca en yüksek düzeylar tazeleyen borsa için bu aşamada değil belki ama önümüzdeki dönemler için sermaye piyasalarına alternatif olma özelliği de mevcut. Banka kredilerindeki gerileme devam ediyor. Bu gelişmede kredi faizlerindeki terakkiin payı var. Önümüzdeki hafta yine yoğun bir sonuç akışı olacak. İşsizlik, sanayi üretimi, ödemeler dengesi, konut satışları, bütçe gerçekleşmeleri. Açıklanacak sonuçlerde çok önemli sapmalar olmadıktan sonra piyasalar üzerinde etki yapması zor. TCMB faiz kararı ve bir parça enflasyonu hariç tutarsak son dönemde açıklanan makroekonomik sonuçlerle fiyaTürk Lirasıamalarda çok etkili değil. Piyasalar daha çok yeni teşvik pakeTürk Lirasıeri ve parasal genişleme politikalarını öne çıkarmış durumda. İyimserliğin devamı konusunda para akışı ve bol likidite ortamının korunması önemli olacak. Borsa İstanbul’da yabancı girişleri miktarı geçtiğimiz haftalara göre biraz azalsa da devam ediyor. Devam eden çıkış hareketine yerli yatırımcı katkısı daha fazla. Bu durum gerileyen yabancı takas saklama oranlarında kendini gösteriyor. Borsalarda iyimserlik devam etmekle birlikte kâr satış olasılığını dikkate tutmakta yarar var.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk takviyeler 1.510-1.500 düzeylerinde. Bu düzey kısa dönem için önem kazanabilir. Sonraki takviyeler 1.475 ve 1.460 düzeylerinde. İlk dirençler ise 1.550-1.600 düzeylerinde. 1.600 daha önemli. Bu düzeylerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç ise 1.700 düzeysinde görülüyor. Endekste devam eden çıkış hareketi direnç düzeylerinde kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten