Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (12-16 Ekim 2020)

Borsada reaksiyon devam ederken döviz kurları direnç düzeylerinden kar satışlarıyla karşılaştı. Gösterge tahvil bono faiz oranlarında ise terakki görüldü.

Dış piyasalardaki olumu havaya iç piyasalar da uyum sağlamaya başladı. ABD teşvik paketi konusundaki olumlu yaklaşımlar iyimserliğin kısa dönemli kaynağı. Borsalardaki terakkiin yanı sıra Dolar Endeksi’nde hafif gerileme, altın fiyatında terakki vardı. İç gündemde; Azerbaycan-Ermenistan savaşı, Doğu Akdeniz’de tansiyonun sürekli olarak düşmemesi ve S-400 konularına rağmen Borsa İstanbul’daki terakki ve döviz kurlarındaki gevşeme kayda değer. Ayrıca 3 Kasım ABD Başkanlık seçimi hem dış hem de iç piyasalar için önemli. Demokrat aday Biden ankeTürk Lirasıerde önde ve kazanma olasılığının yüksek olduğu görülüyor. Seçim sonuçlarında sürprizlere her zaman için ayrı bir yer açmak gerekir. Türkiye ile ilgili geçmişte yaptığı söylemler malum. Bu açıdan mevcut haliyle iç piyasalar Biden’ın seçilmesine çok da sıcak bakmayabilir. Ancak geçmişte çokça örneği görüldüğü üzere seçim öncesi ve sonrası söylem ve tavırlarda ciddi değişiklikler olabiliyor. 3 Kasım’a fazla bir zaman kalmadı. Seçim öncesi ABD piyasalarda iyimserliği koruma çabası var. Trump’ın teşvik paketi konusundaki tavır değişikliğinde yaklaşan seçimin etkisi söz konusu. ABD Merkez Bankası (FED) açıklamalarında daha fazla teşvik konusu dillendiriyor. Merkez Bankasının (TCMB) faiz artırımı sonrasında mevduat faiz gelirleri ve döviz alımlarındaki vergi indirimleriyle süren piyasaların “normalleşme” diye adlandırdığı hamlelerin etkileri devam ediyor. 2018 yılından bu yana ilk defa haftalık bazda tahvil yatırımlarında en yüksek yabancı alımı 2 Ekim haftasında gerçekleşti. Uzun süredir çıkışlarını gördüğümüz yabancı sermayenin yeniden girişlerini görmek önemli. Ancak devamının gelmesi gerekir. Şimdiye kadarki çıkışların yanında son iki haftadaki girişler çok küçük bir miktar olarak görülebilir. Geçen hafta Hazine dış piyasalarda 2.5 milyar dolar borçlanma gerçekleştirdi. Eylül enflasyonunun olasılıklerin biraz altında kalmasına rağmen piyasalarda 22 Ekim’deki toplantıda TCMB’den faiz artırım olasılıksi var. TCMB’nin örtülü faiz artırımının ardından son toplantıda gösterge faizini yükseltmesi önemli bir politika değişikliğini gösteriyor. Ayrıca TCMB’nin Cuma günü swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yüzde 10.25’ten yüzde 11.75’e yükseltmesini bu politikanın devamı olarak görmek gerekir. Borsalarda olumu hava sürmekle birlikte yorgunluk da görülüyor.

Endekste tepki terakkii devam ediyor. İlk takviyeler 1.150-1.143 düzeylerinde. Bu düzeyler kısa dönem için önemli. 1.143 düzeysinin altında kalınması durumunda sonraki takviyeler 1.135- 1.130 düzeylerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.185 düzeysinde. Bu düzeyde harekeTürk Lirasıenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu noktanın geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler ise 1.120-1.1222 düzeylerinde bulunuyor. Endekste tepki terakkii sürmekle birlikte direnç düzeylerinde satışlar görülebilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir