Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (12-16 Nisan 2021)

Dış piyasalarda iyimserlik sürerken iç piyasalarda daha zayıf bir görünüm hakim. İç gündeme ilişkin gelişmelere bağlı olarak uyumsuzluk görülüyor. Dış piyasalardaki parasal genişleme politikaları, ekonomilerdeki toparlanma eğilimi, ABD takviye pakeTürk Lirasıerinin yanı sıra ABD Merkez Bankası (Fed) kaynaklı açıklamalar olumlu havayı takviyeledi. Mart ayına ait Fed tutanaklarındaki enflasyondan endişe duyulmadığı, parasal genişleme ve varlık alımlarının devamı yönündeki görüşlere, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ise “Euro Bölgesi’nde tünelin ucunda ışık görünüyor” açıklaması eklendi ve ekonomik faaliyeTürk Lirasıerin salgın tedbirlerinin kaldırılmasıyla toparlanacağını söyledi. Bu gelişmelerin ışığında ABD ve Almanya borsalarında çıkış harekeTürk Lirasıerinin devamıyla yeni zirveler deneniyor. İç piyasalarda ise Merkez Bankası (TCMB) başkan değişimiyle başlayan dalgalanma henüz denge bulmuş değil. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “sıkı para politikasına ve enflasyonun üzerinde faiz vermeye devam edileceği” açıklamalarıyla algı toparlanmaya başlamıştı. Ancak Rusya ile Ukrayna arasında ortaya çıkan gerginlik ve ABD’nin Karadeniz’e iki savaş gemisi gönderme kararı iç piyasalardaki dalgalanmayı tekrar artırdı. Jeopolitik gelişmeler de gündeme dahil oldu. Ukrayna genelkurmay başkanının açıklamalarının ardından tansiyon biraz düşmüş görülse de bu yöndeki gelişmeler yakından izlenecek. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim daha da tırmanırsa dış piyasaların bu yöndeki duyarlılığı artacaktır. Diğer yandan Türkiye-ABD ilişkilerinin yönü henüz neTürk Lirasıik kazanmış değil. Ayrıca salgın hastalıkla ilgili artan vaka sayılarına bağlı olarak ek kısıTürk Lirasıamanın gelip gelmeyeceği açısından bu haftaki bakanlar kurulu ve bilim kurulu toplantıları önem kazanmış durumda.

Bu haftanın diğer önemli gündemi 15 Nisan Perşembe günkü TCMB toplantısı olacak. Mart ayı enflasyon sonuçlerinin olasılıklere paralel gelmesi, döviz kurlarının denge bulmaya başlaması ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nın sıkı para politikasının devamı yönündeki açıklamaları Perşembe günkü toplantıda faizde değişim olmayacağı olasılıklerini kuvveTürk Lirasıendirdi. Diğer yandan bankalardaki döviz mevduatındaki çözülme devam ediyor. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduaTürk Lirasıarı 2 Nisan ile biten haftada 2,5 milyar dolar azaldı. Parite etkisinden arındırıldığında, gerçek kişilerde 700 milyon dolar, tüzel kişilerde (şirkeTürk Lirasıer) 1,3 milyar dolar, toplamda ise 2 milyar düzeysinde düşüş söz konusu. Bankalardaki döviz mevduatı ocak ayında 235 milyar doların üzerindeydi. 2 nisan tarihinde 221 milyar dolara gerilemiş durumda. Yüksek faiz ve TL’nin cazibe kazanmasının yanı sıra döviz kurlarındaki terakkiin bu görünümde etkili olduğu anlaşılıyor. Son dönemde yine yakından izlenen sonuçlerden biri de rezervler konusu. Son açıklanan sonuçlere göre TCMB brüt rezervleri 2 nisan haftasında 2 milyar dolarlık gerileme ile 87.4 milyar dolar düzeysinde bulunuyor. Bir diğer önemli sonuç yabancı işlemleri. Türkiye’den görülen yabancı çıkışlarında, ABD tahvil faizlerindeki terakki, güçlü ekonomik sonuçler ve dolardaki değerlenmenin Türkiye’nin de dahil olduğu gelişen ülke varlıklarına ilgiyi zayıflatmasının yanında iç gündem etkisini dikkate almak yerinde olacak. Piyasalarda yön ve takviye arayışıyla zayıf görünüm sürüyor.

Endekste tepki çıkışının ardından gelen satışlarla Bist100 tekrar takviye düzeylerine yönelmeye başladı. İlk takviyeler 1.360-1.370 düzeylerinde görülürken sonraki takviyeler 1.300-1.260 düzeylerinde. İlk dirençler ise 1.430-1.445 düzeylerinde. Çıkışın devamı için 1.445 düzeysi geçilmeli. Sonraki dirençler 1.490-1.500 düzeylerinde. Destek düzeylerinde tepki alım denemeleri görülse de satış pressı etkisini sürdürüyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten