Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (14-18 Eylül 2020)

Borsada kâr satışlarının ardından reaksiyon görülse de güç kazanamadı. Hisse bazlı harekeTürk Lirasıilik öne çıktı. Döviz kurlarında ise terakki hareketi ivme kaybetti ve kar satışları görüldü.

Borsa İstanbul ve ABD başta olmak üzere dış borsalara son günlerde uyum görülmeye başladı. Piyasaları taşıyacak yeni bir gündem ve olasılık olmayınca kararsızlık ve yön arayışı öne çıkmaya başladı. Diğer yandan borsaların can simidi gibi görülen düşük faiz ve bol likidite ortamı borsaları takviyelemeye devam ediyor. Piyasalarda Perşembe günü yapılan Avrupa Merkez Bankası toplantısında faiz ve para politikası değişikliği görülmedi. Faiz ve politika değişikliği olmayınca piyasalar üzerindeki etkileri de çok zayıf kaldı. Sert terakki sonrası altın fiyaTürk Lirasıarı sakin seyrini sürdürüyor. Ancak çıkış trendi korunuyor, gelen satışlar bu aşamada kâr satışı ve düzeltme boyutunda. Pandemide artan vaka sayıları, aşı çalışmalarında henüz tam güven sağlayıcı noktaya ulaşılamaması veya bunun zaman alacak olması, dozu artıp azalmakla birlikte ABD-Çin gerginliğinin gündemdeki yerini koruması, Brexit konusu güvenli liman ihtiyacını takviyeleyen gelişmeler. Ayrıca Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri, düşük faiz ve bol likidite ortamının sürecek olmasını dikkate aldığımızda altındaki gerilemeyi düzeltme veya dinlenme süreci olarak görmek yerinde olacak. Dünyada salgın hastalığa bağlı vaka sayıları artmasına karşılık bazı kısıTürk Lirasıayıcı tedbirler alınsa da ekonomilerin kapanması olasılığı bu aşamada çok fazla tartışılmıyor. ABD Başkanı Trump’ın “Kovid-19 nedeniyle ülke ekonomisi bir kez daha durdurulmayacak” açıklaması önemli. Piyasalardaki yatırım araçlarından mevcut trendler korunuyor. Borsalarda ise biraz daha temkinli görünüm hakim.

Endekste görülen satıcılı seyir takviye düzeylerinin üzerinde reaksiyonyla karşılaşıyor. İlk takviye 1093 düzeysinde. Bu düzey kısa dönem için önemli görülüyor. 1.093 düzeysinin altında kalınması durumunda sonraki takviyeler 1.075-1.064 düzeylerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 1.113-1.141 düzeylerinde. 1.141 daha önemli. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde tekrar satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu düzeylerin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.117 ve 1.120 düzeylerinde. Endekste takviye düzeylerinde görülen reaksiyonnın direnç düzeylerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir