Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (15-19 Mart 2021)

Borsada reaksiyon görülmekle birlikte direnç düzeyleri henüz geçilmiş değil. Döviz kurlarında reaksiyon devam ederken gösterge tahvil faiz oranlarında ise terakki gözlemlendi.

Piyasalarda iyimserlik korunmakla birlikte ABD uzun sürelili faiz oranları referans olmaya devam ediyor. ABD Şubat enflasyonunun olasılıklere paralel gelmesi, ABD Hazine Bakanlığı’nın düzenlediği 10 Yıllık tahvil ihalesinde faizin yüzde 1.5230 olarak gerçekleşmesi piyasaları biraz rahaTürk Lirasıatmıştı. Enflasyon kaygıları bir parça azalırken risk iştahı arttı. Ancak geçen Cuma günü faiz oranı tekrar yükselmeye başladı. Bununla birlikte zayıflayan ABD Doları tekrar değer kazandı. Bu durum rahaTürk Lirasıamanın geçici olduğu izlenimini sonuçyor. 1.9 trilyon dolarlık ABD mali takviye paketi yasalaşırken Avrupa Merkez Bankası geçen haftaki toplantısında piyasa olasılıklerine uygun olarak faizi sabit bıraktı. Pandemi tahvil alım programında değişikliğe gidilmedi, alımların en azından Mart 2022’ye kadar devam edileceği belirtildi. Buna ek olarak tahvil alım programının hızlanması yönünde açıklamalara yer sonuçldi. Bu açıklamalar sonrası Euro/Dolar paritesinde terakki görüldü. Düşük faiz, parasal genişleme, ekonomik toparlanma üçlüsüne şimdilerde önemli bir maliyet unsuru olarak petrol fiyaTürk Lirasıarındaki terakki eklendi. Gıda fiyaTürk Lirasıarındaki artış eğilimi zaten malum. Talep ve maliyet enflasyon olasılıkleri bir arada desek daha doğru olur. Düşük faiz ve bol likidite ortamının devamı konusunda bir tereddüt görülmüyor. Sorun enflasyon kaygılarıyla uzun sürelili tahvil faiz oranlarının yükselmesinde. 12/2020 dönem bilançoların yayınlanması 11 Mart itibariyle tamamlandı. Genel olarak bakıldığında pandemiye rağmen bilanço performanslarının iyi olduğunu söylemek mümkün. Türkiye, 2020 yılını yüzde 1.8, son çeyreği yüzde 5.9 büyüme ile tamamlanmıştı. Bu sonuçnin şirkeTürk Lirasıer bazında karşılığının görüldüğü söylenebilir. Ancak Borsa İstanbul’daki fiyaTürk Lirasıamalara aynı ölçüde yansımalarının olduğunu söylemek zor. Yabancı yatırımcıların hisse seneTürk Lirasıeri tarafından satışta olmaları, özellikle banka ve lokomotif hisselerin borsa performanslarının diğer hisselere göre daha zayıf kalmalarına neden oldu. Son yedi haftadır yabancı yatırımcıların hisse satışına karşılık yüksek faizin cazibesiyle tahvil bono tarafında alım yönündeki tavırları devam ediyor. BIST30 Endeksi hisseleri fiyat kazanç oranı 10, BIST100 Endeksi hisseleri fiyat kazanç oranı 12 olurken Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin fiyat kazanç oranı 17 civarında seyrediyor. Şubat enflasyonun olasılıklerden hafif yüksek gelmesi ve döviz kurlarındaki terakki ile birlikte dış dünyada uzun sürelili tahvil faiz oranlarının yükselmesi 18 Mart’taki TCMB toplantısından faiz artırım olasılıklerini yükseltti. Piyasa olasılıklerine uygun olarak faiz artırımı söz konusu olursa enflasyon faiz farkı biraz daha açılır ve TL daha da cazibe kazanır gibi bir görüş ilk bakışta doğru olabilir. Fakat ABD uzun sürelili faiz oranları gerilemez ise içeride faiz artırımının ne ölçüde etkili olacağı konusu tartışılır. Piyasalarda olumu hava korunuyor.

Endekste kâr satışlarıyla birlikte çıkış trendi sürüyor. İlk takviyeler 1.525-1.520 düzeylerinde. Bu düzeynin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Bu düzeynin altında sonraki takviye noktaları 1.500 ve 1.480 düzeylerinde. İlk direnç ise 1.583 düzeysinde. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı açısından bu düzeynin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 1.600 ve 1.650 düzeylerinde. Endekste devam eden çıkış hareketi direnç düzeylerinde satışla karşılaşabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten