Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (18-22 Ocak 2021)

Borsada kar satışları görülmekle birlikte çıkış trendi korunuyor. Döviz kurlarında takviye düzeylerinden reaksiyon görülürken gösterge tahvil faiz oranları yatay seyrediyor.

İç ve dış borsalarda kâr satışları görüldü. Yaklaşık 2.5 ayı bulan çıkış hareketinin ardından gelen satışlar teknik düzeltme olarak görülebilir. Çıkış trendleri korunuyor. Bazı yabancı yatırım bankalarının (Bank of America) borsalar ile ilgili köpük uyarıları vardı. ABD’de 20 Ocak’taki başkanlık devir teslim töreni bu haftanın en önemli gündemleri arasında. Piyasalar bir süredir ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in açıklayacağı mali yardım paketini bekliyordu. 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Biden haftanın dördüncü günü 1.9 trilyon dolarlık paketi açıkladı. Cumhuriyetçilerin geçen ay verdiği 908 milyar dolarlık paketin iki katından fazla. Yeni başkanın koltuğuna oturmadan ilk icraat olarak yeni teşvik pakeTürk Lirasıeriyle işe başlaması piyasalar açısından olumlu yönde değerlendirilebilir. Ayrıca ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’in tahvil alımlarının azaltılmasının zamanı değil, enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceğiz” açıklaması önemli. Biden’in açıkladığı mali yardım paketi ve Powell’in açıklamaları borsaları en yüksek düzey düzeylere taşıyan düşük faiz, bol likidite ortamının korunacağını gösteriyor. 21 Ocak’taki toplantıda faiz olasılıkleri konusunda küçük sayılabilecek farklar söz konusu. Genel olasılık faiz artırımı olmayacağı yönünde. Ancak 1 puanlık artış bekleyenler de var. Faiz beklemeyenler, şimdiye kadar yapılan artırımların sonuçları görülmek istenebilir derken yabancı kaynaklı bazı çevreler reel faizin 3 puanı aşması için bir puanlık artışın gelebileceği yönünde. Ama faiz sabit kalsa veya küçük bir artırım olsa da faiz artırım sürecinin en azından bir süreliğine sonuna yaklaşıldığı görülüyor. Faiz kararı için yine döviz kurları ve enflasyon temel parametreler olacak. TCMB toplantısı ve faiz kararında çok belirgin sapmalar olmadıkça piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir. Dış borsaların seyri kadar ABD doları, altının seyri ve petrol fiyaTürk Lirasıarı da yakından izleniyor. Bir süredir yatırımcılar ABD ve Almanya Borsalarına odaklanmışken altın fiyatında sert dalgalanmalar görüldü. Düşük faiz ve bol likidite uzun sürelide enflasyonu artıracak olasılıksi ABD 10 yıllık bono faiz oranlarını yükseltince altın fiyatı sert düşmüştü. Geçen hafta bir miktar toparlansa da henüz güç kazanmış değil. ABD’de faizin yükselmesi ABD dolarına değer kazandırması altın fiyatına ayrıca düşüş olarak etki ederken Euro zayıfladı. Borsa İstanbul’daki terakki yerli yatırımcı daha ağırlıklı ama yabancı sermaye de sürüyor. Ancak yerli yatırımcıları daha ağırlıklı olması nedeniyle Borsa İstanbul’da yabancı payı yüzde 48.55 düzeysine geriledi. Cuma günü yabancıların yoğun işlem yaptığı bilinen banka hisseleri öncülüğünde gelen satışlar sonrası yeni sonuçnin nasıl gelişeceği yakından izlenecek. Borsalarda iyimserlik korunmakla birlikte yorgunluk emareleri görülmeye başladı.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. Satışlar bu aşamada teknik düzeltme olarak görülebilir. İlk takviye 1.500 düzeysinde. Bu düzeynin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki takviye noktaları 1.450 ve 1.400 düzeylerinde. İlk dirençler ise 1.567-1.600 düzeylerinde. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç ise 1.700 düzeysinde görülüyor. Endekste devam eden çıkış hareketi direnç düzeylerini geçmekte zorlanabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten