Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (19-23 Ekim 2020)

Borsada reaksiyon devam ediyor. Döviz kurlarında ise takviye düzeylerinden reaksiyon görüldü. Gösterge tahvil bono faiz oranlarında ise çıkış eğilimi korunuyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. ABD’de bir süredir gündemde olan teşvik paketine ilişkin tartışmalar sürüyor. Trump, “Teşvik paketi önerisini 1.8 trilyon doların üstüne çıkarabiliriz. Teşvik paketine seçimden önce ulaşma şansımız var” dedi. Bu açıklama piyasalardaki gerginliği yumuşattı. Salgın hastalıkta artan vaka sayıları ve kısmi tedbirlerin gelmesi ikinci dalga ve yeniden kapanma olasılığını artırınca piyasalar gerilmişti. ABD Başkanı Trump’ın “artık herhangi bir karantina önlemine başvurmayacağız” açıklaması bu açıdan önemli. Artan vaka sayılarına karşılık piyasaların çok olumsuz fiyaTürk Lirasıama yapmamasının nedeni tam kapanma olasılığını düşük görmesi. Diğer yandan durdurulan bazı aşı çalışmaları nedeniyle umuTürk Lirasıar 2021 Mart-Nisan sonrasına ertelenmiş gibi görülüyor. Dış gündemin ve piyasaların diğer önemli konusu çalkantılı geçmesi beklenen 3 Kasım ABD başkanlık seçimi. İçeride ise 22 Ekim Perşembe günkü TCMB toplantısında piyasaların olasılıksi 1-2 puanlık yeni bir faiz artırımı gelebileceği yönünde. Ama yine de TCMB’nin kararını görmek gerekecek. Kararlar bazen veya son aylarda çoğu zaman piyasa olasılıkleriyle uyuşmayabiliyor. TL’ye cazibe kazandırıp döviz kurları üzerinde pres yapabilmesi açısından bu yöndeki bir karara olumlu bakılabilir. Diğer yandan döviz kurlarındaki artışın yanı sıra faiz artışı ekonomik aktivite üzerinde soğutucu yönde etkileri olasılık dahilinde. Geçtiğimiz günlerde açıklanan “bütçe ve hazine nakit açıkları” Eylül ayı itibariyle 140 milyar TL’ye ulaştı. Buna karşılık devletin borçlanma limiti iki kat artırıldı. ABD teşvik paketinin dışında “yerli” teşvik paketi hazırlığı da gündeme geldi. En dikkat çeken maddeler kurumlar vergisinde 5 puana kadar indirim, ihracat, istihdam ve turizm gibi alanlarında teşvikler ve Haziran 2021 tarihine kadar “vergi incelemesi olmaksızın varlık barışı” imkanı getirilmesi. Bu, yeni kaynak sağlama açısından işlerlik kazandığı takdirde çok önemli olabilir. Özellikle yerli sermaye çıkışlarının geri dönüşü ciddi katkı yapar. Ancak geçtiğimiz yıllarda birkaç defa denenmesine rağmen bekleneni vermemişti. Piyasalarda olumlu hava korunmakla birlikte temkinli bir iyimserlikten söz etmek mümkün. Borsada çıkış hareketi sürmekle birlikte önemli direnç düzeylerine yaklaşmış bulunuyor.

Endekste terakki hareketi devam ediyor. İlk takviyeler 1.182-1.175 düzeylerinde. Bu düzeyler kısa dönem için öne çıkabilir. 1.175 düzeysinin altında kalınması durumunda sonraki takviyeler 1.150-1.142 noktalarında bulunuyor. İlk direnç ise 1.205 düzeysinde. Bu düzeylerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu düzeynin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 1.222-1.240 olarak görülüyor. Endekste tepki terakkii sürmekle birlikte direnç düzeylerinde kâr satışı olasılığını dikkate almakta yarar var.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir