Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (21-25 Eylül 2020)

Borsada tepki alım denemeleri, döviz kurlarında ise hareketli seyirle birlikte terakki eğilimi devam ediyor. Gösterge tahvil bono faiz oranında terakki hareketi ivme kazandı.

Piyasalarda yön arayışıyla birlikte hareketli seyir sürüyor. Borsalarda düşük faiz ve bol likiditeye bağlı olarak geçtiğimiz aylarda ciddi primler görülmüştü. Ancak yeni gündem ve olasılık olmayınca çıkış harekeTürk Lirasıeri yerini kâr satışlarına bıraktı. Ayrıca piyasaları taşıyan ekonomik toparlanmada son sonuçlerde ivme kaybı söz konusu. Bununla birlikte artan vaka sayıları ve ekonomilerde kısmi kısıTürk Lirasıama tedbirleri var. Son olarak da ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı sonrası yapılan açıklamalar biraz kafa karıştırdı. Fed beklendiği üzere faiz değişimine gitmedi ancak Powell’ın basın toplantısında ekonomik toparlanmanın ve para politikalarının belirsizliğinden söz etmesi dalgalanmaya neden oldu. İç gündemde ise Doğu Akdeniz kaynaklı gelişmeler ilk sırada. Gerilim düştü ancak AB-Türkiye ilişkileri tekrar öne çıktı. Bu aşamada yaptırımdan çok diyalog vurgusu öne çıkmış görülüyor. Bu hafta 24 Eylül’de Merkez Bankası (TCMB) toplantısı var. TCMB’den genelde gösterge faiz oranında bir değişim beklenmiyor. Artırım bekleyen az sayıda görüş var ama. Faiz kararından çok toplantı sonrası yapılacak açıklamalar izlenecek. Dünyada son merkez bankaları toplantılarında yeni faiz indirimleri pek gelmiyor. Dış merkez bankaları için konuşacak olunursa faizin düşecek aşağı yönlü pek bir marjı da kalmadı. Negatif faiz bir ara tartışılmıştı ama şimdi pek dillendiren yok gibi. Ayrıca enflasyonda terakki beklenirken faiz indiriminin devamı da zor. ABD’de ekonomik sonuçlerinin son dönemde olasılıklerin biraz altında kalması ve Avrupa Merkez Bankası’nın son toplantısında değerli Euro konusunda herhangi bir hamle yapmayacağı anlaşılınca, ABD Doları zayıf kalmaya devam ediyor. Dolardaki zayıflama altın fiyaTürk Lirasıarına tepki alımı olarak yansısa da fazla güç kazanamadı. ABD kısa ve uzun dönem tahvil faiz oranları da dibe yakın bir noktada yatay seyrediyor. Dış borsalarda ise yorgunluk çok bariz bir şekilde kendini gösteriyor. Son günlerde kâr satışları ve oldukça hareketli seyir görülmesine rağmen çıkış trendleri bu aşamada korunuyor. Ancak önümüzdeki günlerde güç kazanamaz ise çıkış takviye düzeylerini korumaları zorlaşabilir. Gündem ve olasılık ihtiyacına bağlı olarak piyasalardaki iyimserlik zayıflamaya devam ediyor.

Endekste takviye düzeylerinde tutunma çabası devam ediyor. İlk takviye 1.100 düzeysinde. Bu düzey kısa dönem için önemli görülüyor. 1.100 düzeysinin altında kalınması durumunda sonraki takviyeler 1.085 ve 1.065 düzeylerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.141 düzeysinde. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu düzeylerin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 1.117 ve 1.120 düzeylerinde. Endekste takviye düzeylerinde görülen reaksiyon henüz güç kazanmış değil.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir