Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (22-26 Şubat 2021)

Borsada reaksiyon direnç düzeylerini henüz geçebilmiş değil. Gösterge tahvil faiz oranlarında ise yatay seyir döviz kurlarında ise düşüş eğilimleri korunuyor.

İç ve dış piyasalarda olumlu seyir devam ediyor. Borsa İstanbul’da çıkış trendi sürerken para piyasaları sakin. Dış borsalarda da benzer görünüm hakim. ABD ve Almanya borsaları başta olmak üzere çıkış trendleri korunuyor. Gelen kâr satışlarına bağlı geri çekilmeler teknik düzeltme boyutunda kalıyor ve alım yönünde kullanılıyor. Borsaların direnç bölgesinde olmasının verdiği yükseklik korkusu bir tedirginlik verse de yatırımcılar çıkış hareketinin dışında kalmamak için yine tercihini piyasa hareketine katılmak yönünde kullanıyorlar. ABD’nin yeni başkanı Biden’in açıkladığı ve Mart ayında yasalaşması beklenen 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi dış piyasalardaki iyimserliğin adı desek yanılmış olmayız. İçeride ise ekonomi yönetimindeki değişiklikle birlikte Merkez Bankasının (TCMB) parasal sıkılaştırma ve yüksek faiz politikası var. Ayrıca piyasalar ile uyum, şeffaflık ve güven oluşturma çabalarını saymak mümkün. Yüksek faiz henüz yerli yatırımcıların değil belki ama yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamış durumda. Bunu son haftalarda Borsa İstanbul’da hisse satışlarına karşılık yabancı yatırımcıların DİBS alımlarından anlamak pekala mümkün. Buna karşılık yerli yatırımcı hisse seneTürk Lirasıeri ve döviz almaya devam ediyor. Borsa İstanbul’da yabancı takasa saklama oranı daha kısa anlatımla yabancı payı yüzde 45.5 düzeysine geriledi. Geçen yılın Ağustos ayında yüzde 55, Kasım ayında yüzde 51.5 düzeylerinde idi. Borsa İstanbul çıkış trendiyle birlikte yeni zirveler denerken yabancı payı geriliyor. TCMB son toplantısında faiz oranının aynı bırakırken toplantı sonrası yapılan açıklamalarda “parasal sıkılaştırmaya devam” dedi. Yüksek faiz ve parasal sıkılaştırma politikası, TL’nin cazibe kazanması açısından olumlu tepki aldı. Türkiye’ye son aylarda giren 20 milyar dolar civarında olduğu bilinen sıcak para, düşen döviz kurları, TCMB rezervlerinde görülen hafif artış, Türkiye’nin risk primindeki (CDS) düşüş, dış finans çevrelerinin olumlu yaklaşımı ve Fitch’den gelen görünüm düzeltme adımını bu çerçevede düşünmekte yarar var. Bankacılık sektörü 2020 yılında 60 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek kârını elde etti. 2019 yılında 50 milyar TL kâr vardı. Yaklaşık yüzde 20’lik bir kâr artışı oldukça iyi. Ancak takipteki alacaklarda takip sürelerinin 180 güne çıkarılması, kredi yapılandırmaların etkisini sonraki aşamalarda görebileceğiz notunu da düşmek yerinde olacak. Yüksek kâra rağmen Borsa İstanbul’daki bankacılık hisselerindeki performansın sanayi hisseleri ve BIST100 Endeksi’nin oldukça geride kalması dikkate değer bir durum. Geçtiğimiz yıllarda bankacılık hisseleri borsanın lokomotifi konumundaydı. Cuma günü banka hisselerine gelen reaksiyon sonrası sanayi hisselerinden sonra banka hisselerine sıra gelir mi? Yoksa durgunluk devam eder mi? Endeksin seyri açısından da önemli bu konuyu izlemekte yarar var. Piyasalarda olumlu hava korunuyor.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk takviye 1.540 düzeysinde. Bu düzeynin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki takviye noktaları 1.522 ve 1.500 düzeylerinde. İlk direnç 1.582 düzeysinde. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu düzeynin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler ise 1.600-1.630 düzeysinde görülüyor. Endekste çıkış hareketi gücünü korumakla birlikte direnç düzeylerinde kâr satışları olasılığı yüksek.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten