Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (23-27 Kasım 2020)

Borsada çıkış hareketi devam ediyor. Döviz kurlarında takviye düzeylerinden reaksiyon görülürken gösterge faiz oranları yatay seyrediyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. İçeride ekonomi yönetimindeki değişimin ardından Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa olasılıklerine uygun olarak faiz artırımı yapması iyimserliği artırdı. Dış piyasalarda “aşı” haberleri sonrası başlayan iyimserlik içeriye pozitif katkı yapan bir başka gelişme oldu. ABD başkanlık seçimlerinin sorunsuz geçilmesi, piyasaların Joe Biden yönetimine olumlu bakması, aşı çalışmaları dış piyasalarda olumlu algıya neden oldu. Önümüzdeki günlerde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) tasdikleme alınırsa yasal süreç tamamlanmış olacak. Ardı ardına gelen iyi haberleri piyasalar fiyaTürk Lirasıamaya devam ediyor. Son gelişmeler piyasaları daha ne kadar taşıyacak sorusu önem kazanmış durumda. Borsa İstanbul’un ve döviz kurlarının geldiği düzeylere bakılırsa belli ölçüde fiyaTürk Lirasıanmanın yapıldığı görülüyor. Son aylarda toplantı sonrası görülen sürprizler bu defa yaşanmadı. Ekonomi yönetimindeki değişimler sonrası sonuçlen “piyasa dostu” açıklamalar kararlara yansıdı. Faiz artışını para ve sermaye piyasaları olumlu karşılarken salgın hastalığın etkisindeki reel ekonomiye yansımaları bu aşamada çok fazla tartışma konusu olmuş değil. Kredi faiz oranlarının yüzde 15 düzeysinin üzerine çıkması doğal olarak talep üzerinde yavaşlatıcı yönde bir etki yapacaktır. Önümüzdeki aylarda bunu hissetmemiz muhtemeldir. Geçtiğimiz aylarda pik yapan lokomotif sektörlerden konut ve otomobil ilk akla gelenler arasında. Ayrıca yüzde 15 faiz sermaye piyasaları için de önemli bir alternatif olarak görülebilir. ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarda son zirve düzeylerini tekrar yakaladı. Küresel ekonomi üçüncü çeyreklerde büyüme gösterse de salgın hastalıktaki en yüksek düzey vaka artışları ve kısıTürk Lirasıayıcı tedbirlerin alınması nedeniyle önümüzdeki dönemde yavaşlama olasılıksi hakim. Her ne kadar aşı bulundu haberleri olumlu olasılıklere neden olsa da uygulaması zaman alacağı için kış ayları zor geçecek gibi görünüyor. RahaTürk Lirasıama için daha çok bahar ayları ve sonrası işaret ediliyor. Buna rağmen teşvik ve yardım pakeTürk Lirasıeriyle düşük faiz, bol likiditenin etkisiyle borsalar bahar havası yaşadılar. Ama Borsa İstanbul’da çıkışın devamı ve yeni para girişleri yön konusunda etkili olacak. Piyasalarda olumlu kava korunmakla birlikte kâr satış olasılığını da dikkate almakta yarar var.

Endekste çıkış trendi sürüyor. İlk takviyeler 1.308-1.300 düzeylerinde. Bu düzeylerin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki takviyeler 1.290-1.277 düzeylerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 1.335-1.340 düzeylerinde. Bu düzeylerde kâr satışları görülebilir. Sonraki dirençler 1.350-1.370 düzeylerinde bulunuyor. Endekste çıkış hareketi gücünü koruyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir