Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (25-29 Ocak 2021)

Borsada tepki alım denemeleri direnç düzeylerini geçmekte zorlanırken çıkış trendi korunuyor. Döviz kurları ve gösterge tahvil faiz oranları yatay seyrediyor.

ABD’nin yeni başkanının yemin edip görevine başlamasıyla önemli bir süreç geride kaldı. Piyasalarda Joe Biden ile yeni bir dönem başlıyor. Para ve ekonomi politikaları konusunda çok fazla belirsizlik yok. Uygulanacak ekonomi politikalarına piyasaların da yaklaşımı olumlu. Eski Fed Başkanı yeni Hazine Bakanı Yellen’ın mesajları ve 1.9 trilyon dolarlık mali yardım paketi olasılıklere uygun şekilde gidiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Ocak Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu. Toplantı sonrası yapılan açıklamalar şahin duruş olarak algılandı. Parasal sıkılaştırma tercihten daha çok zorunluluk gibi görünüyor. Talep ve kurların pres altına alınması yoluyla sonraki aşamada enflasyonun aşağı çekilerek faizin düşürülmesi düşüncesi öne çıkmış durumda. Ancak yüksek faizin çok fazla bu düzeylerde tutulması da zor. Salgın hastalık nedeniyle ekonomideki yavaşlama ve daha borçlu hane halkı ile şirkeTürk Lirasıerin borç ödeme kapasitesinin zayıflaması muhtemel bir gelişme olacak. Tercih, ekonomik büyümeden çok enflasyondan yana kullanılmış görülüyor. Ancak bütçe ve bankaların üzerindeki yük devam ediyor. BIST100 Endeksi’nin devam eden çıkışıyla birlikte önemli direnç düzeylerine ulaşması kâr satışlarını beraberinde getirdi. Ancak banka dışı hisse bazlı harekeTürk Lirasıilik öne çıkmış durumda. Borsa İstanbul’da önemli ağırlığı bulunan bankacılık sektörüne gelen satışlar çıkışı biraz zayıflattı. Borsa İstanbul’da çıkışın devamı konusunda yine banka hisselerinin seyri önemli olacak. Bugünlerde primsiz hisse bulmak zor ama temel sonuçleri iyi, Bist100e göre nispeten primsiz hisseler hala var. Tercihler bu sıra daha çok “nerede hareket orada bereket anlayışından yana” olsa da temel sonuç ve analizlerden çok uzaklaşmamakta yarar var. Borsa İstanbul’a paralel şekilde ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarda da çıkış trendlerinde bir ivme kaybı söz konusu. Bu görünümü kasım ayından bu yana devam eden soluksuz çıkış hareketiyle birlikte ortaya çıkan yorgunluğa vermek yerinde olacak. Biraz da ekonomik sonuçlerdeki zayıflama ve salgın hastalıkta devam eden vaka artışlarıyla birlikte kısıTürk Lirasıama kapanma sürçlerinin uzamasına yormak gerekecek. Bu noktada yatırımcının en iyi dostu olarak bilinen trendleri izlemekte yarar var. Mevcut görünümde çıkış trendleri korunuyor. İyimserlik sürmekle birlikte biraz daha sorgulanmaya başlamış durumda.

Endekste kâr satışlarına rağmen çıkış trendi devam ediyor. Satışlar bu aşamada kâr satışı olarak görülebilir. İlk takviyeler 1.508-1.500 düzeysinde. Bu düzeynin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki takviye noktaları 1.450 ve 1.400 düzeylerinde. İlk dirençler ise 1.582-1.600 düzeylerinde. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç ise 1.750 düzeysinde görülüyor. Endekste çıkış hareketi direnç düzeylerinde satışla karşılaşabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten