Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (26-30 Ekim 2020)

Borsada direnç düzeylerinden kar satışları görüldü. Döviz kurlarında ve gösterge tahvil bono faiz oranlarında ise çıkış eğilimi korunuyor.

Piyasalarda hareketli seyir sürüyor. Pozisyon ayarlamaları açısından 3 Kasım ABD başkanlık seçimi öncesi piyasalarda fiyaTürk Lirasıama için son hafta. Borsalar, altın, ABD doları başta olmak üzere yatırım araçlarında hareketli seyrin devamı olası. Bu durum iç piyasalara da yansıma gösterebilir. Demokrat aday Biden ankeTürk Lirasıerde önde görülüyor ancak olasılık çalkantılı bir seçim olabileceği yönünde. Bu durum piyasaları biraz temkinli olmaya itiyor. İç piyasaların seçimlerde bir oyu olsa muhtemelen Trump’tan yana kullanır. Daha önceki açıklamaları nedeniyle Biden’e bakış soğuk. Sağlık Bakanlığı sonuçlerine göre İstanbul başta olmak üzere vaka sayılarının arttığı görülüyor. Borsa İstanbul’da son dönemde sağlık, gıda, perakende sektörlerine yönelik seçici harekeTürk Lirasıenmeler pandemi fiyaTürk Lirasıamasının yeniden yapılmaya başladığının göstergesi gibi. Açıklanmaya başlanan üçüncü çeyrek bilanço olasılıklerinin etkilerini de hesaba katmak gerek. TCMB piyasa olasılıklerinin aksine gösterge faizde artırıma gitmedi. Gösterge faizi değişmemekle birlikte fonlama faizi, geç likidite penceresi faizi ve piyasa gösterge faiz oranları yükseldi. Bu açıdan parasal sıkılaştırma bu yönü ile devam ediyor. Pandemide vaka sayılarındaki artış, ABD seçim sonuçlarına ilişkin bir esneklik veya rezerv olarak gösterge faizde değişikliğe gidilmemiş olabilir mi? Bunu şarTürk Lirasıar oluştuğu zaman görebileceğiz. Ancak piyasalar açısından belirsizlik arzu edilmeyen bir durum olarak görülürken ileriye yönelik durum ve politika belirleme açısından “şeffaflık ve öngörülebilirlik” oldukça önemli. Önümüzdeki hafta Avrupa ve Japonya merkez bankaları toplantıları var. Faiz değişikliği beklenmiyor. Ancak toplantı sonrası yapılacak açıklamalar yakından izlenecek. Altın ve borsalarda yön, muhtemelen ABD seçimi sonrası neTürk Lirasıik kazanacak. Düşük faiz ve bol likiditenin öncelikli adresleri altın ve borsalar. Dış borsalarda terakkiler direnç düzeylerini geçmekte zorlanıyor. Yabancı ilgisinin azalması Borsa İstanbul’da lokomotif hisselerde kendini hissettirmeye devam ediyor. Borsanın lokomotif hisseleri özel bir haber olanlar hariç performans açısından diğer hisselere göre zayıf kaldılar. Bu hisseleri yukarıya taşımak için yabancı yatırımcıların ilgisi gerekiyor. Borsada mart ayından bu yana devam eden çıkış hareketi önceki çıkış trendlerinden farklı olmakla hisse bazındaki ezberleri bozdu. Temel sonuçlerin etkisinden çok hisselere olan talep ve para girişleri öne çıktı. ABD seçimi öncesi piyasalarda daha temkinli bir görünüm öne çıkabilir.

Endekste terakki hareketi güç kaybetmeye başladı. İlk takviyeler 1.182-1.175 düzeylerinde. Bu düzeyler kısa dönem için öne çıkabilir. 1.175 düzeysinin altında kalınması durumunda sonraki takviyeler 1.150-1.142 düzeylerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.205 ve 1.223 düzeysinde. Çıkışın devamı için bu düzeynin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki direnç 1.250 düzeysinde. Endekste terakki denemeleri direnç düzeylerini geçmekte zorlanabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir