Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Mart 2021)

Borsada reaksiyon görülmekle birlikte direnç düzeyleri henüz geçilmiş değil. Döviz kurlarında reaksiyon devam ederken gösterge tahvil faiz oranları ise terakki gözlemlendi.

Piyasalarda ABD tahvil faiz oranlarındaki dalgalanmalar etkisini sürdürüyor. Altın, gümüş başta olmak üzere bazı emtia fiyaTürk Lirasıarıyla, Euro ve Dolar paritelerine etkileri daha derin olurken borsalardaki düşüşler sınırlı kaldı. Enflasyon kaygılarının ABD uzun dönem faiz oranlarını yukarı çekmesi geçtiğimiz günlerde piyasalar tarafından belli ölçüde fiyaTürk Lirasıanmıştı. Ancak ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Powell’ın günü yaptığı açıklamalar ve ABD tarım dışı istihdam sonuçleri tedirginliği artırdı. Fakat geçen haftanın kapanışında ABD Borsalarının ekonomideki toparlanmayı olumu yönde fiyaTürk Lirasıamasıyla tedirginlik biraz azaldı. Fed faiz oranı ve para politikası, sadece TL dâhil gelişen ülke para birimleri ile borsaları için sıcak para akışı açısından değil küresel piyasalar için de çok önemli bir parametre elbette. Ancak enflasyon olasılıksi ve faiz artışına karşılık Fed’in pandemi ortamında parasal sıkılaştırmaya gitmek ve faiz artırmak gibi bir politika da beklenmiyor. Fed Başkanı Powell daha önce yaptığı açıklamalarda birçok defa Fed faiz oranı 2022 yılına kadar sıfıra yakın kalacak demişti. İlk aşamada kısa süreli bir panik havası yaşansa da borsaların ABD tahvil faiz artışına duyarlılığının azalmasında, ekonomideki toparlanma eğiliminin sürüyor olması ve Fed para politikasının değişmeyeceği olasılıksinin de payı olabilir. Bununla birlikte ‘faiz terakkii sürerse piyasaları bir süre daha pres altında tutabilir’ vurgusunu da yapmakta yarar var. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, “para politikasındaki sıkı duruşu enflasyonda yüzde 5 hedefine ulaşana kadar sürdüreceğiz” açıklamasını yeniledi. Beklentilerin biraz üzerinde gelen Şubat enflasyonu, döviz kurlarının tekrar terakki eğilimine girmesi ve ABD tahvil faizlerindeki terakki gibi üç önemli gelişme bir arada düşünüldüğünde bu açıklama sözlü yönlendirme açısından yerinde bir adım olarak değerlendirilebilir. Bunun 18 Mart toplantısında bir faiz artışı için sinyal mi yoksa sadece sözlü yönlendirme olarak mı kalacağı konusu bu aşamada soru işareti. Ancak JP Morgan gibi bazı yabancı yatırım bankaları 100 baz puanlık bir faiz artışı beklediklerini açıkladılar. Dış dünya ile karşılaştırıldığında TCMB politika faizi zaten yüksek ve enflasyonun üzerinde. Yeni bir faiz artışının çok yararı olur mu tartışılır. O tarihe kadar ABD tahvil faizleri ve içeride döviz kurları biraz sakinleşirse bu tartışma da etkisini kaybeder. Önümüzdeki hafta işsizlik oranı, ödemeler dengesi-cari denge, sanayi üretimi, TCMB olasılık anketi ile bir süredir hazırlığı yapılan ekonomik paketin açıklanması var. Dışarıda ise ABD enflasyon sonuçleri ile Avrupa Merkez Bankası toplantısı izlenecek. Avrupa’dan faiz değişimi beklenmiyor. Petrol fiyaTürk Lirasıarındaki terakki de kayda değer bir gelişme. Petrol ithal eden Türkiye için döviz kuru artışı ile petrol fiyatındaki terakki, maliyet enflasyonu açısından hiç iyi değil tabi ki.

Endekste kâr satışları takviye noktalarında reaksiyonyla karşılaştı. İlk takviyeler 1.528- 1.523 düzeylerinde. Bu düzeynin kısa dönem için önem kazanmış durumda. Aksi takdirde sonraki takviye noktaları 1.500 ve 1.480 düzeylerinde. İlk dirençler ise 1.575-1.583 düzeylerinde. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç ise 1.600-1.640 düzeysinde görülüyor. Endekste tepki terakkii etkisini sürdürmekle birlikte direnç düzeylerinde satışla görülebilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten