Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi – (20.11.2020)

Model Portföy Hisse Önerileri

TCMB kararları sonrası hisse önerilerinde güncelleme

 Dün, TCMB haftalık borç verme faizini %15’e yükseltti ve daha önceden üç ayrı kanaldan yürüttüğü faiz politikasında sadeleşmeye gittiğini açıkladı.

 Değişen parametreler ışığında model tahvil önerilerimizde değişiklikler yaptık. ŞirkeTürk Lirasıer bazında detaylı anlatımı aylık yayınladığımız raporda Aralık başında paylaşacağız. İlk etapta yeni adımların bankalar ve BIST-30 şirkeTürk Lirasıerini biraz daha öne çıkarabileceğini buna karşılık küçük ölçekli şirkeTürk Lirasıer, düşük faize duyarlı iç tüketime dönük şirkeTürk Lirasıerin bir süre geri planda kalabileceğini düşünüyoruz.

 Bu olasılıkleri dikkate alarak Öneri Portföyümüz’den Bim, Fonet ve Şişe Cam hisselerini çıkarırken, Migros ve Koç Holding hisselerini dahil ediyoruz. Ayrıca olasılıkleri yansıtması açısından tahvilümüzdeki banka ağırlığını artırıyoruz.

 Değişiklikler sonrası hisse öneri tahvilümüzde Coca Cola İçecek, Doğan Holding, Ereğli, Garanti Bankası, Koç Holding, Koza Altın, Migros, Selçuk Ecza, Turkcell ve Yapı Kredi Bankası bulunmaktadır.

TCMB kararları ve olasılıkler

 TCMB 19 Kasım tarihli toplantısında haftalık borç verme faizini 475 baz puan artışla %15’e yükselterek daha önceden üç ayrı kanaldan yürüttüğü faiz politikasında sadeleşmeye gittiğini açıkladı.

 Karar piyasa tarafından benimsendi. Bu karar sonrası öngörülebilir gelecekte kurun daha dengeli seyretmesi ve banka kredi faiz oranlarının bir miktar daha yukarıda oluşması beklenebilir.

 Karar hisse senedi tarafında da yatırımcı tercihlerini etkileyecektir: Bir örneğini Eylül 2018 sonrası dönemde gördüğümüz gibi mali kesim ve bankacılık hisselerine doğru yönelimin artması beklenebilir. Bu ihtimale son dönemde dikkat çekmiştik. Banka hisselerinde Ekim sonundan bu yana gördüğümüz dolar bazlı %40’a varan getiriler bu olasılıkyi teyit ediyor.

 Yeni politika adımlarına ilişkin olasılık uzunca bir sürenin ardından 13 Kasım sonuçlerinde kayda değer bir yabancı fon girişini de teşvik etti. Aynı zamanda önceki ayların aksine Kasım ayının ilk yarısına ilişkin sonuçler BIST-30 hisselerindeki değer ve işlem boyutu artışlarının önceki aylardan farklılaştığını gösteriyor. Bunun önümüzdeki dönemde güçlenebileceğine inandığımız Kurumsal/yabancı yatırımcı varlığına işaret ettiğini düşünüyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir