Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi – (4.02.2021)

Ak Yatırım Model Portföy Hisse Önerileri

Bilanço döneminde tahvil tercihlerinde değişiklikler beklenebilir

– Para politikası değişiklileri sonrası hisse tarafı daha güçlü görünüyor. Küresel piyasalara paralel olarak Ocak ayının son haftasında hisse fiyaTürk Lirasıarında bir geri çekilme yaşadık. Bununla birlikte BIST, gelişmekte olan ülke borsaları arasında nispeten iyi performans gösterdi. Küresel ivmenin, açıklanmakta olan 4Ç20 finansallarının ve TL’deki güçlenme eğiliminin hisselere Şubat ayında takviye vereceğini düşünüyoruz.

– Bu ay ki tahvilümüze Ereğli Demir Çelik, Şişe Cam ve MLP Sağlık hisselerini eklerken, tahvilden Kardemir ve Koza Altın hisselerini çıkarıyoruz. Hatırlanacağı üzere Doğan Holding’i 27 Ocak’ta çıkarmış ve yerine hisse almamıştık.

– Kardemir D hisse fiyatı hedefimize yaklaşırken, Ereğli Demir Çelik daha fazla yukarı potansiyele işaret ediyor. Ayrıca temettü kısıTürk Lirasıamasının kalkmasıyla Ereğli’nin temettü sonuçminin %14 olacağını hesaplıyoruz. Demir çelik sektör görüşümüz ise olumlu kalmaya devam ediyor.

– MLP Sağlık’ın finansallarının 2021’in ilk yarısında aşılamanın yaygınlaşmasıyla poliklinik ve ayakta tedavi gelirlerinin artmasıyla güçlü olmasını bekliyoruz.

– Şişecam’ı 4Ç20’de cam ev eşyası ve düz cam iş kollarında olasılıkmizin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılık sonrasında tahvilümüze ekliyoruz. Şirketin özellikle 2021’in ilk yarsında güçlü sonuçlar açıklamaya devam etmesini bekliyoruz.

– Model tahvilümüz Selçuk Ecza sayesinde Bist100i yendi. En son 30 Aralık’ta tahvil değişiklikleri yapmış ve 27 Ocak’ta bu listeden Doğan Holding’i çıkarmıştık. Son değişiklikten bu yana tahvilümüz BIST-100 toplam getiri Bist100inin %3,2 üzerinde getiri sağladı. Bu performansı Doğan Holding, Koza Altın, Kardemir D ve Coca Cola hisselerine borçluyuz. Diğer taraftan Yapı Kredi, Garanti ve Tüpraş değer kaybederek tahvil getirisini gerilettiler.

– Bu sonucun ardından model tahvilümüzün (yayınlanmaya başlandığı 204 başından bu yana) toplam getirisi %462 oldu. Aynı dönemde BIST toplam getiri endeki ise %172 kazanç sağladı. Buna göre tahvilümüz emsal borsa Bist100ini %107 düzeyine yenmiş görünüyor. Bilindiği üzere BIST100 toplam getiri Bist100i hisse fiyaTürk Lirasıarı temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi