Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi – (4.05.2021)

Model Portföy Hisse Önerileri

– Temkinli hisse tercihlerimizi koruyoruz. Mayıs ayı istatistiki olarak hisse senedi performansları açısından zayıf bir dönem olarak değerlendirilir. Aya başlarken enflasyonist eğilim, kur oynaklığı gibi faktörler aşağı yönlü presları öne çıkarıyor. Diğer taraftan son dönemde olumlu seyreden ihracat performansı ve kısıTürk Lirasıamalar sonrası turizm sezonunun makul bir ivmeyle açılması ihtimali olumlu katkı sağlayabilir. Yurtdışı tarafta ise borsalardaki ivmenin zayıfladığını görüyoruz. Özellikle enflasyon endişesinin güçlenmesi ABD tahvil faizlerinde yeni bir sıçrama yaratırsa bunun bize de yansımaları olabilir. Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi küresel toparlanmanın olumlu etkilediği demir çelik hisselerini turizmdeki toparlanma hikayesini yansıtacak hisseleri ve güçlü bir hikaye sunan hisseleri tercih ediyoruz. BIST’in de bir süre daha bant hareketi içerisinde kalacağını tahmin ediyoruz.

– Portföyümüze Petkim hissesini eklerken, tahvilden Migros ve Turkcell hisselerini çıkarıyoruz.

– Global petrokimya göstergelerinde devam eden olumlu trendin Petkim hissesinde görülen momentumu koruyacağını düşünüyoruz.

– Portföyden çıkardığımız hisse seneTürk Lirasıerini ise geçtiğimiz ay ilan ettiğimiz ilkeler çerçevesinde ‘tahvile dahil edildikleri dönem içerisinde makul bir süre boyunca gösterge Bist100in %15 ve üzerinde zayıf performans gösterdikleri için tahvilden çıkarıyoruz.

Model Portföy Performansı

– Yatay piyasada güçlü bir performans sağladık. Portföyümüzde değişiklik yaptığımız 7 Nisan ile 3 Mayıs arasında tahvil getirimiz %6,1 ve aynı dönemde BIST-100 toplam getiri Bist100i kazancı %0,6 oldu. Bu başarılı sonucun alınmasında, Ereğli, MLP Sağlık ve Coca Cola en yüksek katkıyı sağlarken, Aselsan ve Migros görece zayıf kalan hisseler oldular.

– Bu sonucun ardından model tahvilümüzün (yayınlanmaya başlandığı 204 başından bu yana) toplam getirisi %457 oldu. Aynı dönemde BIST toplam getiri endeki ise %161 kazanç sağladı. Buna göre tahvilümüzün gösterge Bist100in %114 üzerinde getirisi olduğu görülüyor. BIST100 toplam getiri Bist100i hisse fiyaTürk Lirasıarı temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi