Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi – (7.04.2021)

Piyasalarda temkinli yaklaşım gözlemleniyor

Model Portföy Hisse Önerileri

– Yurtdışı yatırımcı katkısı zayıf kalabilir. Önümüzdeki dönemde gelişmiş ülkelerdeki ayrışmanın sürmesi, özellikle ABD hisselerinde ekonomik toparlanma temasının satın alınması beklenebilir. Ancak gerek ABD tahvil faizlerinin artış trendi gerekse yurtiçi görünüm Türk borsa yatırımcısı açısından hareketli bir döneme işaret ediyor. Bu durum dikkate alındığında, BIST’te güçlü bir hikaye sunan hisselerde seçici harekeTürk Lirasıer olacağını, BIST’in bir süre daha bant hareketi içerisinde kalacağını tahmin ediyoruz.

– Portföyümüze ARD Bilgisayar ve Aselsan hisselerini eklerken, tahvilden İndeks Bilgisayar, Koç Holding ve Tav Havalimanları hisselerini çıkarıyoruz.

– ARD Bilgisayar’ın küçük ve hızlı büyüme gösteren ve ağırlıklı ihale usulü ile çalışan bir yazılım şirketi olarak piyasalarda yaşanan çalkantıdan göreceli az etkileneceğini düşünüyoruz. Benzer şekilde ihale usulü çalışan ve piyasa dalgalanmalarından fazla etkilenmeyen Aselsan’ı döviz ve dövize dayalı gelir yapısı mevcut koşullar altında güçlü görüyoruz.

– Diğer taraftan Indeks Bilgisayar’ı hissedeki hızlı terakki sonrası azalan getiri potansiyeli, Koç Holding’i yurtiçi talebe dönük riskler ve TAV Havalimanları hissesini yeni hisse kriterimize bağlı olarak (gösterge getiriye göre %15 üzerinde hisse getiri kaybı) tahvilden çıkarıyoruz.

Model Portföy Getirileri

– Güncelleme sonrası model tahvil performansı toparlandı. 2 Mart’ta yayımladığımız model tahvilümüzden 23 Mart’ta banka hisselerini çıkardık. Portföyümüzün gösterge Bist100e göre getirisi ayın ilk üç haftasında -%3.1 ve bunu takip eden dönemde %3,4 oldu. 23 Mart sonrası tahvile en yüksek katkıyı Ereğli, Indeks Bilgisayar ve Migros sağlarken, Koç Holding ve Tüpraş getiriyi aşağıya çeken hisseler oldular.

– Bu sonucun ardından model tahvilümüzün (yayınlanmaya başlandığı 204 başından bu yana) toplam getirisi %430 oldu. Aynı dönemde BIST toplam getiri endeki ise %160 kazanç sağladı. Buna göre tahvilümüzün gösterge Bist100in %104 üzerinde getirisi olduğu görülüyor. BIST100 toplam getiri Bist100i hisse fiyaTürk Lirasıarı temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi