Akbank Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (28.10.2020)

2020 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri
Kapanış Fiyatı (TL): 4,98
Hedef Fiyat (TL): 7,80
Uzun Vadeli Öneri: AL

Net kar olasılıkleri aştı (+)

Akbank, yılın üçüncü çeyreği için olasılıkmizin %23,5 ve piyasa olasılıksinin ise %18,1 üzerinde, bir önceki çeyreğe göre %4,0 düşüş ile 1,5 mlr TL net kar açıkladı. Hedge uygulaması nedeniyle olasılıkmizin üzerinde gerçekleşen net ticari kar, net kar tahminimizde yukarı yönlü sapmaya neden oldu. Banka’nın 3Ç’de daralan kredi-mevduat makası, net faiz marjını olumsuz etkilemesine karşın, komisyon gelirleri çeyreksel %23,5 ile güçlü artış gösterdi. Banka için 2020 sonu net kar tahminimizi aşağı yönlü revize edip, 8,50 TL olan hedef fiyatımızı 7,80 TL’ye güncelliyor, kısa sürelili “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun sürelili “AL” tavsiyelerimizi koruyoruz.

• TL kredi hacmi %5,1 ile sektör yaklaşıksının altında büyüdü – Akbank’ın 3Ç’de TL kredi hacmi tüketici segmenti öncülüğünde çeyreksel %5,1 ile sektör yaklaşıksının bir miktar altında büyüme gösterirken, 3Ç19’dan bu yana sürekli daralan YP kredileri ($) ise 3Ç20’da %2,5 oranında artış kaydetti. Banka’nın 3Ç sonu itibariyle KGF kullandırımı 3,7 mlr TL (6A20: 3,5 mlr TL) düzeyinde oldu. Ayrıca bankanın 3Ç’de TL menkul kıymet tahvilü, sabit getirili tahvillerdeki itfalara bağlı olarak %5,7 azaldı, TÜFE’ye bağlı tahvillerin ağırlığı ise %43’den %47’ye çıktı. Fonlama tarafına baktığımızda, 3Ç’de TL mevduat hacmi bir önceki çeyreğe göre %2,0 artan bankanın YP mevduatı ise dolar bazında sektöre paralel güçlü büyüme (%8,1) gösterdi. Diğer yandan, 3Ç’de kredi büyümesinin etkisi ile bankanın takipteki krediler oranı çeyreksel 40 bp düşüş ile %6,4’e geriledi. Banka’nın aynı dönemde karşılık oranı, takipteki krediler için %61,5’ten %62,9’a, yakın izlemedeki krediler için de %15,1’den %16,8’e yükseldi.

• Daralan kredi-mevduat makası net faiz marjını olumsuz etkiledi – Akbank’ın 3Ç’de net faiz gelirleri çeyreksel %2,3 gerileyerek 4,6 mlr TL olasılıkmize paralel gerçekleşti. Yükselmeye başlayan fonlama maliyeTürk Lirasıerine bağlı olarak daralan kredimevduat makası ve artan (ç/ç:+%65,4) swap giderleri nedeniyle bankanın net faiz marjı (swap dahil) bir önceki çeyreğe göre 41 bp geriledi. Aynı dönemde bankanın komisyon gelirleri %23,5 artarak 1,1 mlr TL ile tahminimizin hafif üzerinde gerçekleşti. Banka’nın 3Ç’den itibaren LYY için oluşan karşılık giderlerinin neredeyse tamamı için hedge uygulamaya başlaması sonucunda net ticari karın ciddi ölçüde artış göstermesi, LYY kaynaklı net kar üzerindeki olumsuz etkiyi sınırlandırdı. Bunun haricinde banka 3Ç’de 250 mn TL serbest karşılık ayırırken, net risk maliyeti ise bir önceki çeyreğe paralel %2,7 düzeyinde gerçekleşti. Diğer yandan, bankanın faaliyet giderleri çeyreksel %10,4 ile olasılıkmizin üzerinde terakki göstermiş olup, 9 aylık toplam faaliyet giderleri ise %16,2 ile enflasyonun üzerinde artış kaydetti.

• Değerleme ve öneri – 4Ç’de daralmaya devam etmesini beklediğimiz kredi-mevduat makasının net faiz marjı üzerindeki olumsuz etkisini, TÜFEX gelirlerindeki öngördüğümüz artışın sınırlayacağını düşünüyoruz. Risk maliyeti tahminimizde yaptığımız yukarı yönlü güncelleme nedeniyle banka için 2020 yılı net kar tahminimizi 6,5 mlr TL’den 6,0 mlr TL’ye (y/y:+%11,9) revize ediyoruz. Akbank için 8,50 TL olan hedef fiyatımızı 7,80 TL’ye güncelliyor, kısa sürelili “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun sürelili “AL” tavsiyelerimizi koruyoruz.

Kaynak: Vakıf Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir