Anadolu Grubu Holding Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (4.05.2021)

Endeksin Üzerinde Getiri

Hisse Fiyatı: 22,06TL
12 Aylık Hedef: 33,50TL

Anadolu Grubu Holding’i “Endeksin Üzerinde” öneri ve hisse başı 33,50 TL 12 aylık hedef fiyat ile araştırma kapsamına alıyoruz. Anadolu Grubu, Türkiye ve Rusya ve başta olmak üzere çevre ülkelerde bira, gazlı içecek ve gıda perakendesi sektörlerinde lider bir oyuncu olarak öne çıkıyor. Anadolu Grubu, i) Rusya ve Türkiye bira pazarında lider oyuncu, ii) CocaCola sisteminin en büyük 6. üreticisi ve iii) modern hızlı tüketim ürünleri pazarındaki %17,2’lik payı ile Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirinin çatı şirketi konumunda. Anadolu Grubu’nun Türkiye’deki kilit hızlı tüketim sektörlerinde sahip olduğu (içecek ve perakende) güçlü konumu (pazarlama, dağıtım ve müşteri sonuç tabanı oluşturma vb.) gruba önemli rekabetçi avantajlar sağlıyor.

%95’i halka açık tahvil için NAD ıskontosu hala yüksek düzeylerde: Anadolu Grubu’nun NAD ıskontosu Ağustos 2019’da %56 düzeysine yükselerek tepe noktasına ulaştı. O dönem yükselen ıskontonun arkasında i) TL’deki değer kaybının şirketin net açık döviz durumuyla alakalı yarattığı endişeler, bu durumun Holding’in temettü geliri üzerinde yaratacağı olumsuz etki ve görece yüksek borçluluktan kaynaklandığını düşünüyoruz. Geçtiğimiz 2 yıllık dönemde ise Anadolu Grubu, türev ürünler aracılığıyla açık döviz durumunu azalttı, ana iş kollarında güçlü nakit akışı yaratmaya odaklandı ve buna ek olarak atıl varlık satışlarıyla beraber finansal kaldıraç oranını önemli ölçüde düşürdü. Şirketin bu alanlarda uyguladığı başarılı politikalar, en büyük iştiraki Anadolu Efes’ten (AEFES TI) temettü gelirlerini 2020/2021 yıllarında kayda değer biçimde arttırdı. Temettü gelirleri, şirketin solo borcunu servis etmesi noktasında kritik öneme sahip. Bu saydığımız gelişmelerin şirketin yatırım profilini belirgin şekilde iyileştirdiği ve riskleri azalttığını düşünüyoruz. %95’i halka açık şirkeTürk Lirasıerden oluşan tahvilün sağladığı yüksek şeffaflık, alanında sektör lideri şirkeTürk Lirasıerden oluşan tüketim ürünleri odaklı tahvil, daha öngörülebilir temettü gelirleri ve azalan borçluluk nedeniyle Holding’in NAD ıskontosunun mevcut %37 düzeysinden bizim hedefimize olan %25 gerilemesi için alan olduğunu düşünüyoruz.

Ana iş kolları uluslararası benzerlerine göre oldukça iskontolu işlem görüyor: Anadolu Efes, 2021T 5.8x FD/FAVÖK (solo bira operasyonu) ile benzerlerine göre %53, tarihsel yaklaşıksına göre ise %30 iskonto ile işlem görüyor. Anadolu Efes’in %50,3 pay ile konsolide ettiği, Coca Cola Icecek (CCOLA) ise 2021T 5.7x FD/FAVÖK ile diğer Coca Cola şişeleyicilerine (11.1x) kıyasla oldukça yüksek bir ıskonto ile işlem görmekte. Holding için olumlu görüşümüzün, salgın önlemlerinin hafiflemesiyle birlikte hızlı tüketime yönelik sektörlerin tetikleyeceğini inandığımız iyileşme temasına da uyduğunu düşünüyoruz. Gıda perakende segmenti (MGROS.TI) online kanalda artan etkinliği, gayrimenkul tahvilündeki varlık satışlarıyla, ve azalan borçluluğuyla 2020 yılında önemli bir dönüşüm geçirdi. Şirket uzun bir zaman sonra döviz açık durumunu tamamen kapatmayı başardı. Migros hisseleri de oldukça cazip 4.1x 2021T FD/FAVÖK ve 3.4x 2022T FD/FAVÖK çarpanları ile işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım