Aygaz Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (4.11.2020)

3Ç20 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 10,75 TL
Hedef Fiyat: 17,20 TL
Getiri Potansiyeli: %60

 Beklentilerin üzerinde gelen net kar. Aygaz yılın üçüncü çeyreğinde, olasılıkmizin %28,6 altında, yaklaşık piyasa olasılıksinin ise %36,9 üzerinde, yıllık bazda %21,6 artış ile 82,5 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizle uyumlu gelen FAVÖK rakamına rağmen, olasılıkmizin altında gelen net karda, tahminimizin üzerinde gerçekleşen vergi gideri etkili oldu.

 Satış gelirleri olasılıklerle uyumlu gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte satış gelirleri, hem bizim hem de yaklaşık piyasa olasılıksi ile uyumlu, yıllık %19,5 artışla 3.045 milyon TL düzeysinde gerçekleşti. Otogaz satış hacmi yıllık bazda %1 azalışla 216 bin ton düzeysinde gerçekleşirken, tüpgaz satış hacmi yıllık %3 azalışla 84 bin ton düzeysine geriledi. Böylece yurt içi satış hacmi yıllık bazda %3 azalış kaydederek 308 bin ton düzeysinde gerçekleşti. Yurt dışı ve toptan LPG satışları ise yıllık bazda %4 artış kaydetti.

 Beklentilerle uyumlu gelen operasyonel karlılık. FAVÖK yılın üçüncü çeyreğinde, hem olasılıkmiz olan 200,9 milyon TL hem de yaklaşık piyasa olasılıksi olan 210,4 milyon TL ile uyumlu, yıllık bazda %38,0 artışla 207,7 milyon TL düzeysinde gerçekleşti. Yılın üçüncü çeyreğinde satış hacmindeki artışa ek olarak kaydedilen stok karı FAVÖK’teki artışta etkili oldu. Böylece FAVÖK marjı yıllık bazda 0,9 puan artışla %6,8 düzeysinde gerçekleşti.

 Net finansman gideri net karı presladı. Operasyonel olmayan tarafta ise, 2,3 milyon TL düzeysinde gerçekleşen net diğer faaliyeTürk Lirasıerden gelirler net karı takviyelerken, -44,9 milyon TL düzeysinde gerçekleşen net finansman gideri, Entek Elektrik’in devam eden katkısına rağmen ağırlıklı 3Ç20’de net zarar kaydeden Tüpraş nedeniyle oluşan 11,7 milyon TL’lik iştirak zararı ve artan efektif vergi oranı net karı presladı.

 Şirket 2020 yılı olasılıklerini korudu. Şirket finansalların ardından otogaz satış hacmi olasılıksini 660-700 bin ton, tüpgaz satış hacmi olasılıksini de 285-300 bin ton aralığında korudu.

 AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kar rakamı dolayısıyla sonuçların hisse performansına etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda LPG satışı ve dağıtımı işi için orta sürelili tahminlerimizde değişikliğe gitmiyoruz. Bu çerçevede, AYGAZ için 12-aylık hedef fiyatımızı 17,20 TL olarak koruyor; AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir