Çimsa Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (24.02.2021)

Öneri: TUT

Hisse Fiyatı: 22,74 TL
Hedef Fiyat: 21,50 TL
Getiri Potansiyeli: %-6

– Beklentilerin altında net kar. Çimsa yılın son çeyreğinde, yaklaşık piyasa olasılıksi olan 65 mn TL ve olasılıkmiz olan 55 mn TL’nin altında 40,2 mn TL net kar açıkladı. Şirketin yurt dışındaki beyaz çimento operasyonlarını üsTürk Lirasıenen bir takım bağlı ortaklık hisselerinin Çimsa Sabancı Cement BV’ye yapılan devri sonucunda kaydedilen 31 mn TL’lik durdurulan faaliyeTürk Lirasıer zararı, net karın olasılıkmizin altında gerçekleşmesinde etkili oldu. Şirket, geçen yıl son çeyrekte açıkladığı 65 mn TL’lik net finansman giderinin aksine bu çeyrekte 14,3 mn TL tutarında net finansal gelir kaydetti. Dolayısıyla Çimsa’nın net karı 2020’de kümüle olarak 175,7 mn TL düzeysine ulaştı.

– Beklentilerin altında ciro performansı. Net satış gelirleri, hem piyasa yaklaşık olasılıksi olan 631 mn TL hem de olasılıkmiz olan 680 mn TL’nin altında yıllık bazda %51,7 artışla 444 mn TL düzeysinde gerçekleşirken; şirketin ihracat gelirleri yıllık bazda %16,4 artışla 132,1 mn TL, yurt içi satışlar ise %549,4 artışla 338,3 mn TL düzeysinde gerçekleşti. Beklentimizin altında gerçekleşen ciro performansında, yurt içi satış hacminin olasılıkmizin üzerinde gerçekleşmesi etkili oldu.

– Piyasa olasılıksi ile uyumlu FAVÖK. Çimsa yılın son çeyreğinde olasılıkmiz olan 110 mn TL’nin üzerinde piyasa yaklaşık olasılıksi olan 131 mn TL ile uyumlu 130,3 mn TL FAVÖK açıkladı. Beklentilerin altında kalan ciro performansı nedeniyle FAVÖK marjı piyasa yaklaşık olasılıksinin 8,6 puan üzerinde %29,3 düzeysinde gerçekleşti. Diğer taraftan, şirketin net borcu üçüncü çeyrek sonundaki 1.377 mn TL düzeysine göre %52 gerileyerek 2020 sonunda 657 mn TL düzeysinde gerçekleşti.

– Çimsa için 19,70 TL düzeysindeki hedef fiyatımızı 21,50 TL’ye revize ediyor, ‘TUT’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Çimsa’nın yurt dışı beyaz çimento operasyonlarının, Sabancı Holding’in %60, Çimsa’nın %40 oranında sermayesine katılacağı Hollanda’da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV (CSC BV) unvanlı yeni bir şirket altında topladığını biliyoruz. Buñol Beyaz Çimento Fabrikası 560 bin ton beyaz klinker kapasitesine sahip olup, bu satın almanın şirketi küresel olarak beyaz çimento tarafında en büyükler arasına getireceğini düşünüyoruz. Şu aşamada finansmana ilişkin detaylara sahip olmadığımızdan, söz konusu fabrika yatırımını modelimize dahil edemiyoruz. Oluşturulacak bu yeni yapılanmanın, şirketin borçluluğunun azaltılması suretiyle mali yapısının güçlendirilmesine ve temettü kapasitesinin artırılmasına önemli katkı sağlayacağını, şirketin ihracat faaliyeTürk Lirasıerinin bu yeniden yapılanma sonrasında oluşacak sinerji ile artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Finansalların ardından modelimizde net borcu güncellememiz, İNA değerlememizi 1 yıl ileri taşımamız ve benzer şirket çarpanı modelimizi güncellememiz neticesinde Çimsa için 19,70 TL düzeysinde olan 12-aylık hedef fiyatımızı 21,50 TL’ye revize ediyoruz. Hedef fiyatımız %6 aşağı bir hedef fiyatı işaret etse de, hisse için sıralamış olduğumuz olasılıkler ışığında ‘TUT’ tavsiyemizi sürdürmeyi uygun buluyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım