Deniz Yatırım Model Portföy Önerileri – (25.03.2021)

Piyasa Yorumu

Bu sabah BIST100’de aşağı yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün, bankacılık hisse seneTürk Lirasıerinde zayıf seyir devam ederken Bist100 günü pozitif kapatmayı başardı. Bugün de Bist100te volatil harekeTürk Lirasıer görebiliriz. Bu sabah negatif açılış ve sonrasında 1370 – 1450 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Bugünün Haberleri

Hisse SeneTürk Lirasıeri

 GUBRF; Gübretaş Maden’e 135 milyon USD’lik kredi limiti / sınırlı pozitif

Deniz Yatırım Model Portföyü

█ GARAN, HALKB ve ISCTR’nin oranını azaltıyoruz. Ocak ayında paylaştığımız 2021 Strateji Raporumuzda yer alan Model Portföy hisselerimizin değerlemesinde referans aldığımız risksiz faiz oranı (RF) düzeymiz %13’te bulunuyordu. Şu aşamada volatilitenin yüksek seyretmesi ve fiyaTürk Lirasıarın dengelenmesi henüz gerçekleşmediği için RF güncellemesi gerçekleştiremiyoruz. Ancak, 10 yıllık tahvil faizinin %18’lerde oluşması nedeniyle Model Portföyümüzde yer alan bankaların (GARAN, HALKB ve ISCTR) ağırlıklarını Model Portföy’ün relatif Bist100 performansını koruyabilmek adına yarıya düşürüyoruz (hisse bazında %10’dan %5’e). Öte yandan kar tahminlerimizde henüz bir revizyona gitmiyoruz. Piyasa dinamiklerinin yerine oturması ve daha sağlıklı fiyat düzeylerinin oluşmasının ardından tahminlerimizi değişen koşullara göre gözden geçireceğiz.

█ ISMEN’i Model Portföyümüze ekliyoruz. Sermaye piyasalarındaki harekeTürk Lirasıiliğin getirmiş olduğu işlem boyutu artışı, kredili işlemlerdeki getiri oranının yükselmiş olması, halka arz işlemlerindeki artış eğilimi ve senenin sonuna doğru yoğunlaşmasını beklediğimiz birleşme ve satın alma faaliyeTürk Lirasıerindeki artışa bağlı olarak ISMEN’in 2021 yılı kar rakamının yıllık bazda %30 artarak 1,27 milyar TL düzeysine ulaşmasını öngörüyoruz. Özsermaye karlılığının %48 olmasını beklediğimiz hisse 2021 tahminlerimize göre 1,78x F/DD ve 4,35x F/K çarpanları ile işlem görmektedir. Uzun vadede sürdürülebilir %40 özsermaye karlılığı, %22 sermaye maliyeti ve %12,5 düzeysinde büyüme ile hisse için hedef fiyatımız 25,00 TL’dir.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten