Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (20.11.2020)

Değerleme olarak yeterince cazip değil

TUT
Hisse Fiyatı: 30,62 TL
Hedef Fiyat: 34,50 TL
Getiri Potansiyeli: %13

 İç tüketim artış hızının daha ılımlı düzeye gelmesi eşliğinde, şirket finansallarındaki büyüme oranlarının daha makul düzeylerde gerçekleşmesini bekliyoruz. 2020 yılında faizlerde düşüş eşliğinde yurt içi otomotiv pazarındaki güçlenme beraberinde %90 satış geliri, %166 FAVÖK ve 13 kattan fazla net kar büyümesi ile tamamlamasını beklediğimiz Doğuş Otomotiv’in 2021 yılında, iç tüketimde güçlenmenin daha ılımlı düzeylere gerilemesi eşliğinde, daha makul düzeyde büyümesini sürdüreceğini tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda, Doğuş Otomotiv’in 2021 yılında %20 satış geliri, %8 FAVÖK, %1 net kar büyümesi kaydedeceğini öngörüyoruz.

 İştiraklerin net kara devam eden katkısına karşılık, faiz giderlerinde terakkiin net kardaki artışı sınırlayacağını düşünüyoruz. Doğuş Otomotiv’in iştiraklerinden elde ettiği gelir, Yüce Auto’dan elde edilen 51 milyon TL öncülüğünde 2020 yılının dokuz ayında %113 artarak 176 milyon TL’ye ulaştı. İştiraklerden elde edilen gelirin 2020 yılında %75 artış göstermesinin ardından 2021 yılında %14 artmasını bekliyoruz. Öte yandan, son dönemde ticari kredi faizlerinde yaşanan terakki ile birlikte 2020 yılında yaklaşık %30 gerileyeceğini öngördüğümüz faiz giderlerinin ise 2021 yılında artacağını ve net kardaki artışı sınırlandıracağını tahmin ediyoruz.

 Değerleme. DOAS, yurt içi otomotiv satışlarında güçlenme ve olumlu bilanço olasılıkleri eşliğinde BIST 100 Endeksi’ne kıyasla son bir ayda %37, son üç ayda da %65 pozitif ayrıştı. 2020 yılındaki iyileşen operasyonel karlılık ve güçlü artış kaydetmesini beklediğimiz net kara ek olarak son dönemdeki olumlu olasılık ve gelişmelerin fiyaTürk Lirasıandığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda, DOAS hisseleri için 12 aylık hedef fiyatımızı 34,50 TL’ye yükseltmemize rağmen, sunduğu sınırlı getiri potansiyeli ve son dönemdeki hızlı terakkii nedeniyle tavsiyemizi ‘TUT’a indiriyoruz. Hedef fiyatımızı yükseltmemizde, tahminlerimizde gerçekleştirdiğimiz yukarı revizyonlara ek olarak hisse senedi fiyatında son dönemde yaşanan terakki paralelinde değerlememize dahil ettiğimiz geri alım programı kapsamındaki 22 milyon adet hisse senedinin güncel piyasa değerini modelimize yansıtmamız da etkili oldu.

 Riskler. Hem yurt içi hem de dünyada ekonomilerin yavaşlamasına neden olan koronavirüs salgınında ikinci dalga paralelinde yaşanabilecek tedarik problemleri, güven ortamında kötüleşme, yurt içi pazardaki güçlenmenin hız kesmesi ve şirketin satış hacminin tahminlerimizin altında kalması modelimiz açısından aşağı yönlü başlıca risk unsurları olarak yer alıyor. Ayrıca, faizlerde terakki beraberinde hem otomotiv satışlarını yavaşlatarak operasyonel karda azalış hem de faiz giderlerini artırarak finansman giderlerini yükseltebilecek olması dolayısıyla değerlememiz açısından bir diğer aşağı yönlü risk unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Halk Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir