Emlak Konut GYO Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (8.03.2021)

4Ç20 Finansal Sonuçlar – Negatif

TUT
Hisse Fiyatı: 2,46 TL
Hedef Fiyat: 2,60 TL
Getiri Potansiyeli: %6

 Piyasa olasılıksinin altında net kar. Emlak Konut GYO, yılın son çeyreğinde yaklaşık piyasa olasılıksi olan 332 mn TL’nin %19, bizim olasılıkmiz olan 319 mn TL’nin %15 altında yıllık bazda %53 azalışla 270,7 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gerçekleşen ciro ve operasyonel kar nedeniyle, net kar da olasılıkmizin altında kaldı. Hem olasılıklerin altında gelen finansallar hem de net borç düzeysindeki artış doğrultusunda sonuçların hisse performansına etkisini negatif olarak değerlendiriyoruz.

 Beklentilerin altında ciro performansı kaydedildi. Emlak Konut GYO’nun bu çeyrekte Avangart İstanbul, Köy Zekeriyaköy, Kordinat Çayyolu ve Evora Denizli projelerinde gerçekleşen teslimlerin ciro performansına katkısını görüyoruz. Şirketin 4Ç20’de net satış gelirleri, hem yaklaşık piyasa olasılıksi olan 1.593 mn TL hem de bizim olasılıkmiz olan 2.212 mn TL’nin altında yıllık bazda %56,6 azalışla 905 mn TL düzeysinde gerçekleşti. Beklentimizin altında gerçekleşen konut teslimi nedeniyle ciro performansı olasılıkmizin altında kaldı. Son çeyrekte satış gelirlerinin kırılımına baktığımızda, gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların satışlarından 148,8 mn TL, konut ve ticari ünite satış gelirlerinden ise 495,8 mn TL gelir kaydedildi. MaliyeTürk Lirasıer 4Ç20’de yıllık bazda %38,5 azalışla 698 mn TL düzeysinde gerçekleşirken; gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların maliyeTürk Lirasıeri 43,9 mn TL, satılan konut ve ticari ünite maliyeTürk Lirasıeri ise 532,8 mn TL’lik kısmını oluşturdu. Yılın dördüncü çeyreğinde faaliyet gideri yıllık bazda yatay kalarak 121 mn TL düzeysinde gerçekleşti. Faaliyet giderlerinin satışlara oranı ise yıllık bazda 7,6 puan artarak geçen yılın son çeyreğindeki %5,8 düzeysinden %13,4 düzeysine yükseldi.

 FAVÖK, piyasa yaklaşık olasılıksinin altında. Geçen yıl son çeyrekte 850,3 mn TL FAVÖK kaydeden şirket, 4Ç20’de 92,3 mn TL FAVÖK kaydetti. FAVÖK, hem piyasa yaklaşık olasılıksi olan 320 mn TL hem de bizim olasılıkmiz olan 365 mn TL’nin altında kaldı. Ayrıca şirketin üçüncü çeyrek sonu itibariyle 1,6 mlr TL düzeysinde olan net borcu dördüncü çeyrek itibariyle 2,7 mlr TL’ye yükseldi.

 EKGYO için ‘AL’ olan önerimizi ‘TUT’a çekiyoruz. Beklentilerin altında gelen finansal sonuçları negatif olarak değerlendiriyor, tavsiyemizi TUT’a çekiyoruz. Faizlerdeki mevcut terakkiin konut talebinin hızını yavaşlatacağını düşünürken; Emlak Konut GYO için 12-aylık hedef fiyatımız olan 2,60 TL’yi koruyor, sunduğu %6’lık sınırlı getiri potansiyeli doğrultusunda ‘AL’ olan tavsiyemizi ‘TUT’a çekiyoruz. Kanal İstanbul, yeni ihalelerde yaklaşıknın üzerinde elde edilecek çarpan değeri ve kentsel dönüşüm süreci ile ilgili haber akışlarının hisse performansı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım