Ford Otosan Hisse Önerisi / Dinamik Menkul – (15.02.2021)

Yatırım Özeti

Türkiye’nin ihracat ağırlıklı çalışan otomotiv şirketi olarak Ford Otosan’ı beğeniyor ve yeni elektrikli araç yatırımı ile oluşturduğu güçlü büyüme olasılıksi ile uzun sürelili takip edilmesi gereken bir hisse olarak düşünüyoruz.

Hedef Fiyat (TL) 192,21
Hisse Fiyat (TL) 162,40
Yükselme Potansiyeli 18%
Hisse Öneri TUT

– Karlılık devam edecek: Ford Otosan 4. çeyrekte açıkladığı olasılıklerin üzerindeki net satış ve net kar rakamları ile son dönemde sürdürdüğü terakkiin devam edeceği sinyallerini verdi.

– Kapasite artırımı ile birlikte elektrikli araç yatırımları gündemde: Şirket, gerek yurtiçinde gerekse de ana pazarı olan Avrupa’da, hafif ticari araçlar pazarında lider konumunu sürdürerek, pandemi döneminde bu segmentteki artan talebi karşılayabilecek en iyi şirket olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle Gölcük ve Yeniköy fabrikalarının tam kapasite çalışmaya başlamaları ile önümüzdeki dönemde kapasite artırımına gitmelerini bekliyoruz. Bu kapasite artırımına ilişkin olarak ilk açıklamalar geçtiğimiz Aralık ayında yapılmış ve Şirket 2026 yılı ortasına kadar yaklaşık 20 milyar TL’ye varan bir dizi yatırım yaparak mevcut 450.000 adet olan üretim kapasitesini %44 oranında artırarak 650.000 adete çıkartmayı planladığını açıklamıştır. Bu yatırım programı içinde en önemli adım ise 136 bin adeTürk Lirasıik elektrik bataryası montaj hattının kurulmasıdır.

– Ford—VW işbirliği ölçek ekonomisi bazında iyileşme getirecek. Geçtiğimiz Haziran ayında Ford ve Volkswagen arasındaki anlaşmada Ford Custom modeli ile VW Transporter modelinin bir bileşimi olan yeni araç, Türkiyede Ford Otosan fabrikalarında üretilecek. Yeni kapasite artırım programının bir kısmı da bu projeye ayrılmış durumda. Böylece önümüzdeki dönemde Şirket’in kapasite kullanımını oldukça yüksek bir düzeyde tutmaya devam ederek ölçek ekonomisinden faydalanacağını öngörmekteyiz.

– Ford E-Transit modeli tüm dünyada sadece Ford Otosan tarafından üretilecek: Ford, sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde 2050 yılına kadar karbon nötr kalma hedefi çerçevesinde elektrifikasyona ve hibrid araçlara doğru bir geçiş gerçekleştirmektedir. Ford’un tam otomatik hafif ticari elektrikli aracı olan E-Transit’in de tamamen Ford Otosan tarafından üretilmesi ve satışına 2022 yılı Baharı itibariyle başlanması planlanmaktadır.

– İhracat ağırlıklı satışlarla önümüzdeki dönemde %25’in üzerinde büyüme: Bu planlar çerçevesinde Şirket’in net satışlarının projeksiyon dönemimizde, kur etkisi de dikkate alınarak yıllık %25’in üzerinde büyüyerek 2021 yılında 62,7 milyar TL’ye ve 2022 yılında elektrikli araç satışlarının da etkisi ile 79,5 milyar TL’ye çıkacağını tahmin ediyoruz.

– Avantajlı maliyet yapısı karlılığı takviyeliyor. Pandemi dönemini, maliyet azaltıcı önemleri hayata geçirerek sonuçmli bir şekilde geçiren Şirket’in önümüzdeki 5 yıllık dönemde VFAOK marjını %11 düzeylerine yakın tutmasını beklemekteyiz.

– Bu varsayımlar çerçevesinde Ford Otosan için Hedef Piyasa Değerini 67,5 Milyar TL ve Hedef Fiyatı da 192 TL olarak belirlemekteyiz. Bu hedeflerimiz çerçevesinde şirketin 12/02/2021 tarihli piyasa değerine göre 2021 yılında F/K oranı 13,35x ve FD/VFAOK oranını ise 8,5x olarak tahmin ediyoruz. Şirket’in son bir yılda BIST Endeksinin %80 üzerinde performans gösterdiğini de dikkate alarak hisse önerimizi TUT olarak vermekteyiz.

Kaynak: Dinamik Menkul