Gedik Yatırım Model Portföy Önerileri – (2.10.2020)

Koç Holding ve Brisa’yı ekliyoruz

Koç Holding’i ekliyoruz: Koç Holding hisseleri son 6 ay ve 1 senede BIST Bist100inin %15 ve %29 altında rölatif performans göstermiş ve net aktif değer iskontosu alışık olmadığımız %29 düzeylerine gerilemiştir (5 yıllık averaj %4 olup, şirket yer yer primde de işlem görmüştür). Zayıf performansın ana iki nedeni olarak yılbaşından bu yana süregelen yabancı satışları (geniş tahvil yapısı ile hisseler çoğu yabancı yatırımcı tarafından Türkiye’ye yatırım aracı olarak kullanılmaktadır) ve enerji segmentinin (Tüpraş) zayıf finansal performansından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Öte yandan, otomotiv ve dayanıklı tüketim segmenTürk Lirasıerinin görece olumlu performansının yanında, geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmenTürk Lirasıerindeki zayıf görünümün ise hali hazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz. Değerleme olarak iyi düzeylerde olan Koç Holding açısından bundan sonra bu segmenTürk Lirasıerde gelebilecek toparlanmanın iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Şirket hakkında daha kapsamlı görüşlerimizi 30 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan raporumuzda bulabilirsiniz.

Brisa’yı ekliyoruz: Brisa hisseleri son 6 ay ve 1 senede BIST Bist100inin %39 ve %89 üzerinde rölatif performans göstermiştir. Yüksek performansa rağmen şirketi model tahvile alış nedenimiz şirketin bu performansı önümüzdeki dönemde devam ettireceğini düşünmemizdir. Söyle ki, ihracat tarafında özellikle Avrupa pazarında zayıflık devam ediyor olsa da, şirketin net satışlarının 3Ç20’de yıllık olarak %8 artabileceğini ve 2Ç20’de %15,8’e kadar gerileyen FAVÖK marjının %20,9’a yükselebileceğini tahmin etmekteyiz. Pandemi nedeniyle dördüncü çeyrek için tahminlerimizi genel olarak ihtiyaTürk Lirasıı yapıyor olsak da, yılın tamamında şirketin %5 artışla TL3.751 milyon net satış, %22 terakkile TL742 milyon FAVÖK (marj: %19,8) ve %156 artışla TL292 milyon net kar elde edebileceğini düşünmekteyiz. Güçlü finansal performans gelecekte şirketin hedef değerinin artma ihtimalini de yükseltmektedir Şirket hakkında daha kapsamlı görüşlerimizi 1 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan raporumuzda bulabilirsiniz.

Gedik Yatırım Model Portföy hisse ekleme/ağırlık esası: Azami 15, asgari 7 adet hisse senedinden oluşur. Ağırlıklar istisnai durumlar dışında seçilen hisseler arasında eşit olarak dağıtılır.

Kaynak: Gedik Yatırım Model Portföy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir