Gedik Yatırım Model Portföy Önerileri – (25.09.2020)

Tofaş’ı ekliyor, Garanti Bankasını çıkartıyoruz

Tofaş’ı ekliyoruz: Güçlü defansif özellikleri, sağlıklı mali yapısı ve cazip fiyaTürk Lirasıaması nedeniyle Tofaş hissesinin orta sürelili olarak uygun bir yatırım fırsatı oluşturduğunu düşünmekteyiz. Pandemi ile ilgili ikinci dalga ihtimali önemli bir endişe kaynağı olsa da, yürürlükte bulunan “al ya da öde” anlaşmaları sayesinde şirket hissesinin benzerlerine kıyasla çok daha düşük risk barındırdığı görüşündeyiz. Yakın dönemde meydana gelen ÖTV artışlarına rağmen iç talebin güçlü seyretmeye devam edeceğini, ve ÖTV artışlarının özellikle ithal araçları etkilemesinden dolayı, Tofaş gibi yerli üreticilerin pazar paylarında artış olacağını düşünmekteyiz.

Garanti Bankasını çıkartıyoruz: Portföydeki banka ağırlığını, Garanti Bankası’nı tahvilümüzden çıkartarak piyasa ağırlığına yaklaştırmak suretiyle azaltıyoruz. Bankacılık hisselerini ucuz bulmakla birlikte, orta sürelide temel bir kataliste sahip olmadıklarını düşünmekteyiz.

Gedik Yatırım Model Portföy hisse ekleme/ağırlık esası: Azami 15, asgari 7 adet hisse senedinden oluşur. Ağırlıklar istisnai durumlar dışında seçilen hisseler arasında eşit olarak dağıtılır.

Kaynak: Gedik Yatırım Model Portföy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir