İş GYO Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (29.04.2021)

Öneri: TUT

Hisse Fiyatı: 1,87 TL
Hedef Fiyat: 2,26 TL
Getiri Potansiyeli: %21

– Beklentiler ile uyumlu net kar. İş GYO, 1Ç21’de piyasa yaklaşık olasılıksi olan 4,4 milyon TL ve olasılıkmiz olan 3,8 milyon TL ile uyumlu 3,6 milyon TL net kar açıkladı. Yıllık bazda net finansman giderlerindeki %32,9’luk düşüş, şirketin yıllık bazda net zarardan net kara geçmesinde etkili oldu. Genel olarak olasılıkler ile uyumlu gerçekleşen ilk çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansına etkisini ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

– Yıllık bazda ciroda oldukça sınırlı artış. Gayrimenkul tahvilünün ağırlıklı ofis yatırımlarından oluşması nedeniyle, pandemi döneminde AVM kiralarında indirime gidilmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş paralelinde kira gelirlerindeki gerilemenin diğer AVM ağırlıklı tahvil yapısına sahip GYO hisselerine kıyasla daha sınırlı kaldığını biliyoruz. İlk çeyrekte kira gelirleri tarafında yıllık bazda %10,9 gerilemeye karşın, konut satış gelirleri tarafında yıllık %71 artışla 17,8 milyon TL, üst hakkı kullanım gelirlerinde ise yıllık bazda %12,3 artışla 8,3 milyon TL gelir elde edildi. Böylece yıllık bazda ciroda %2 ile sınırlı artış görüldü. Net satış gelirleri hem piyasa yaklaşık olasılıksi olan 77 milyon TL hem de olasılıkmiz olan 78 milyon TL’nin altında 72 milyon TL düzeysinde gerçekleşti. Konut satış gelirleri tarafında ağırlıklı Kartal Manzara Adalar ve Topkapı İnistanbul ile İzmir Eger Perla proje teslimlerinin katkısını gördük.

– Operasyonel kar olasılıklere yakın. İş GYO, 1Ç21’de hem yaklaşık piyasa olasılıksi olan 39 milyon TL, hem de olasılıkmiz olan 38 milyon TL ile uyumlu, yıllık bazda %1,2 artışla 36,8 milyon TL FAVÖK açıkladı. FAVÖK marjı ise, 1Ç20’deki %51,3 düzeysine göre 0,2 puan azalarak %51,1 düzeysine geriledi. Net borç ise, 4Ç20’deki 954 milyon TL düzeysine göre %5 artarak, 1Ç21’de 1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

– ‘TUT’ olan tavsiyemizi koruyoruz. İş GYO’nun gayrimenkul tahvilünün ağırlıklı ofis yatırımlarından oluşması nedeniyle, salgın döneminde AVM kiralarında indirime gidilmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş paralelinde kira gelirlerindeki gerilemenin diğer AVM ağırlıklı tahvil yapısına sahip GYO hisselerine kıyasla daha sınırlı kaldığını görüyoruz. Ancak, sosyal mesafenin belirli oranda korunmaya devam etmesi ve kısıTürk Lirasıamaların tekrar gündeme gelmesi ile toparlanmanın kademeli bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle kira indirimleri ya da mağaza ciroları üzerinden kira alınması uygulamalarının bir süre daha devam edebileceğini düşünüyoruz. Alışsonuçş merkezi trafiğinde toparlanmanın ne kadar süreceği konusundaki belirsizlikler ve kısıTürk Lirasıamaların devam ettiği düşünüldüğünde kira gelirleri üzerindeki risklerin devam ettiğini düşünüyor, ‘TUT’ olan tavsiyemizi sürdürmeyi uygun buluyoruz. Sonuçların ardından, risksiz faiz oranı varsayımımızı yükseltmemiz ve makro tahminlerimizi güncellememiz sonucunda İş GYO için 12-aylık hedef fiyatımızı 2,68 TL’den 2,26 TL’ye indiriyor, tavsiyemizi ‘TUT’ olarak sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım