Migros Hisse Önerisi / İntegral Yatırım – (1.02.2021)

4Ç20 Bilanço Beklentisi

4. Çeyrekte yıllık %30 ciro artışı bekliyoruz

Migros’un 4. çeyrekte satış geliri büyümesinin çeyreklik bazda %1 ile sınırlı kalmasını, yıllık %30 artışla 7.772 mn TL olmasını bekliyoruz. Salgınla mücadele için getirilen kısıTürk Lirasıamalar nedeniyle artan ev içi tüketim ve online operasyonların katkısıyla güçlü ciro performansının devam edeceğini öngörüyoruz. 4. çeyrekte 39 adet yeni mağaza açılışı ciroya ek katkı sağlayacaktır. Ayrıca, 2020 yılının ikinci yarısından itibaren online operasyonlarda coğrafi yaygınlığın artırılarak 81 ilde Migros Sanal Market alışsonuçş hizmeti sunulmasını olumlu buluyoruz.

FAVÖK’ün yıllık bazda %43 artış göstermesini bekliyoruz

FAVÖK marjının 3. Çeyrek ile aynı düzeyde kalmasını ve %8 düzeysinde geçekleşmesini bekliyoruz. Salgın döneminde temizlik giderlerindeki artış ve online mağazalar için artan personel sayısı nedeniyle faaliyet giderleri artış göstermeye devam edecektir. 4. Çeyrekte FAVÖK’ün yıllık %43 artışla 621.8 mn TL olacağını öngörüyoruz.

53.7 mn TL net dönem karı öngörüyoruz

Migros’un Ekim sonu itibarıyla 42 mn EUR açık döviz poziyonu bulunmaktadır.2020 yılı boyunca kurun yükselmesinden dolayı sürekli kur farkı gideri yazan şirket, 4. çeyrekte Euro’nun TL karşısında %1,3 değer kaybetmesi ile kur farkı geliri yazacak. Güçlü operasyonel performansın yanı sıra kur farkı gideri yazılmayacak olmasının da katkısıyla şirketin 4. çeyrekte 53.7 mn TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Migros’un 2020 yılını zararla kapatacak olmasına rağmen, 4. Çeyrek kar olasılıkmiz dahilinde son iki çeyreği kar ile bitirecek olmasını olumlu buluyoruz.

Azalan net borç ve güçlü operasyonel performans Migros’u ön plana çıkarıyor.

2019 yılsonunda 430 mn EUR olan brüt Euro borç, ekim sonu itibarıyla 95 mn EUR düzeysine geriledi. Aynı dönemde TFRS 16 etkisi dahil Net borç/FAVÖK rasyosunun 2.3x düzeysinden 1.7x düzeysine gerilemesini pozitif buluyoruz. Net Borçtaki azalışın devam edeceğini düşünüyor ve daha az finansman gideri yazılması  sayesinde Migros’un karlılığını artırmasını bekliyoruz. 4. çeyrek bilanço sonuçları açıklandıktan sonra değerlendirmek üzere MGROS için 60.30 TL olan 12 aylık hedef fiyatımızı koruyoruz.

Kaynak: İntegral Yatırım