Otokar Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (15.01.2021)

Yeni projeler fiyaTürk Lirasıamaya yön verecek

Öneri: SAT
Hisse Fiyatı: 410,90TL
Hedef Fiyat: 364,50 TL
Getiri Potansiyeli: %-11

 Mevcut gelişmeler ve geleceğe yönelik operasyonel olasılıklerle Otokar son dönemde Bist100in üzerinde performans gösterdi. Otokar’ın, 2020 yılı cirosu içinde ihracatın ağırlıklı kalmaya devam edeceği öngörüsüyle yıl sonu ciro tahminimizi %4,3 yukarı revize ediyoruz. 2021 yılında da, mevcut sözleşmelere yönelik teslimaTürk Lirasıara ek olarak, normalleşmenin ekonomik aktivitedeki beklenen olumlu yansımalarıyla her iki segmentte ertelenmiş talebin ön planda olacağını tahmin ediyoruz. Ticari araç tarafında, Gürcistan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüs teslimaTürk Lirasıarının 2021’de tamamlanması beklenirken; IVECO siparişlerine yönelik üretimin de yılın son çeyreğinde başlaması planlanıyor. Ayrıca, yurt içinde bu yıl büyükşehir belediyelerinin de otobüs alım ihalelerini gerçekleştirmesini bekliyoruz. Ek olarak, yılın ikinci yarısında turizmde öngörülen olası toparlanmanın otobüs satışlarında takviyeleyici olacağını düşünüyoruz. Askeri tarafta ise, devam eden 8×8 zırhlı araç ihracat projesine yönelik teslimaTürk Lirasıarın 2021 yılında da devam edeceğini, bunun yanında yeni siparişlerin de söz konusu olabileceğini öngörüyoruz. Bu bağlamda, 2021 yılı ciro tahminimizi %6 oranında yukarı yönlü güncelliyoruz. Operasyonel karlılık cephesinde de, ihracaTürk Lirasıarın ciro içindeki ağırlıklı görünümüne ek olarak, normalleşmenin genele yayılana kadar maliyet avantajının devam edeceği öngörüsüyle 2020 ve 2021 yılı FAVÖK tahminlerimizi sırasıyla %5 ve %6 yukarı yönlü güncelledik.

 Otokar, FD/FAVÖK çarpanı bazında hem 5-yıllık tarihsel yaklaşıksına göre hem de küresel benzer şirket çarpanları basınnına göre primli işlem görüyor. Küresel benzerleri ile karşılaştırdığımızda, tahminlerimize göre şirket 16,6x olan 2021T FD/FAVÖK çarpanına göre %32, 12,8x olan 2022T FD/FAVÖK çarpanına göre %10,5 primli işlem görüyor. Ayrıca, hissenin 5-yıllık tarihsel FD/FAVÖK çarpanı yaklaşıksına göre de %36 primli işlem gördüğünü de belirtmek isteriz.

 Değerleme. Mevcut zorlu süreçte aşılamanın başlamış olmasının özellikle şirketin ihracat pazarlarında ertelenmiş talebi öne çıkararak, ihracat siparişlerinde artışı takviyeleyeceğini düşünüyoruz. Bu gelişmeler çerçevesinde, Otokar için 12-aylık hedef fiyatımızı 296,70 TL’den 364,50 TL’ye revize ediyoruz. Ancak, söz konusu gelişmeler ve olasılıklerin piyasa fiyaTürk Lirasıamasına yansımasıyla, Otokar hissesinin BIST 100 Bist100ine kıyasla son 1 ayda %60, son 3 ayda da %148 pozitif ayrıştığını görüyoruz. 2021’e ilişkin olasılıklerimizi yukarı yönlü revize etmemize karşın, pozitif olasılıklerin hissede önemli oranda fiyaTürk Lirasıandığını düşünüyoruz. Ek olarak, şirket çarpanlarının geldiği nokta ve piyasa fiyatının 12-aylık hedef fiyatımıza göre primli olması dolayısıyla, ‘TUT’ tavsiyemizi ‘SAT’ olarak güncelliyoruz.

 Riskler. Emtia fiyaTürk Lirasıarında görülebilecek sert terakkiler ve ihracat siparişlerinin iptal edilmesi karlılığı preslayabilir.

Kaynak: Halk Yatırım