Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (16.10.2020)

BIST100

Güne negatif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 Bist100i yurtdışı borsalardaki satıcılı eğilime paralel, banka hisseleri öncülüğünde kar satışlarıyla karşılaşarak günü %0,74 düşüşle 1.180,43’den kapattı. ABD ek teşvik paketinin seçim öncesi çıkmasının zora girmesi ve başta Fransa olmak üzere artan vaka sayıları sonrası yeniden kısıTürk Lirasıama tedbirlerinin gündeme gelmesiyle yurtdışı borsalar Avrupa borsaları öncülüğünde güçlü satışlarla karşılaştı. Ancak, BIST kapanışı sonrası ABD Başkanı Trump’ın teşvik paketinin çıkması konusunda pozitif açıklamalar yapması sonrası ABD borsaları kayıplarının büyük kısmını geri alarak günü tamamladı. Artan vaka sayıları kapanma endişeleri sonrası global risk alma iştahı kısa sürelide zayıflayabilir.

BIST yurtdışı borsalardaki eğilime paralel satışlarla karşılaşırken, Bist100 yurtdışına göre daha dirençli bir görünüm sergiliyor. TL, Dolar Bist100indeki güçlenme ve EM para birimlerindeki değer kayıplarına paralel değer kaybetmeye devam etti. VIX Bist100i önemli olarak gördüğümüz 28 düzeysi üzerine yönelse de şuan için 27 düzeylerinin altında seyrediyor. Endeksin 32 düzeyleri üzerine yönelmesi ABD borsalarındaki volatilite ve satış pressının tekrar güçleneceğine işaret edecektir. CDS’ler 532 düzeylerine yükselirken, TL varlıklara yönelik risk alma iştahının tekrar güç kazandığının teyidi için ilk etapta 500 düzeyleri altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kısa vadede yurtiçi piyasalarda jeopolitik riskler ve S-400 tesTürk Lirasıerin başlanması sonrası konuya ilişkin olası gelişmeler takip edilecek. Yurtdışında ise ABD başkanlık seçimi ve teşvik paketine ilişkin gelişmeler önemli olacak. Teşvik paketi konusunda anlaşma sağlanmaması durumunda artan vaka sayıları ve ekonomilerin yeniden kapanabileceği olasılıksiyle yurtdışı borsalarda satışlar güçlenerek devam edebilir. BIST yurtdışına göre daha güçlü görünüm sergilese de yurtdışı borsalarda satış pressının devamı durumunda Bist100te de kar satışlarının devam etmesi beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli Bist100leri artıda seyrederken, Asya borsalarında karışık bir seyir var. Endeksin güne reaksiyonyla başlaması beklenirken, gün içinde pozitif eğilim devam etse de kazanç satışları fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir