Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (16.11.2020)

BIST100

Güne terakkile başlayan BIST-100 Bist100i gün bir gün önceki kar satışları sonrası bankacılık Bist100i öncülüğünde terakkiini devam ettirerek günü %1,54 terakkile yeni tarihi yüksek düzeyden tamamlarken bankacılık Bist100i pozitif ayrışmasını devam ettirerek günü %2,04 terakkile kapattı. Yurtdışı majör borsalar bir gün önce yaşanan güçlü kar satışlarını geri alarak haftanın son gününü terakkile kapattı. ABD seçimleri ve aşı haberi sonrası yurtdışı borsalarda oluşan güçlü pozitif fiyaTürk Lirasıama bol likiditenin desteğiyle korunuyor. Ancak, artan vaka sayıları sonrası ekonomilerin yeniden kapanma riskiyle karşı karşıya kalması ve ABD’den beklenen ek teşvik paketine yönelik belirsizlik önümüzdeki hafta içinde yurtdışı borsalardan gelebilecek zayıf sonuçlerle kar satışları tetiklenebilir. ABD teşvik paketine yönelik pozitif gelişmeler kar satışlarının ötelenerek borsalardaki terakkiin devamını sağlayacaktır. BIST’te bir günlük sınırlı kar satışları sonrası terakki eğilimi devam ediyor.

Ekonomi yönetimindeki değişiklik ve yeni ekonomik program ortaya konulmasının güçlü pozitif etkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi politikalarımızı fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrar olmak üzere üç saç ayağı üzerinde inşa ederek, hedeflere ulaşılacağını ifade etti. Öncelikli hedefin enflasyonu tek haneli düzeylere çekmek olacak açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapma çağrısında bulundu. Bu açıklamalar daha önce yapılan ve ekonomi politikalarında beklenen Ortodoks politikalara dönüş olasılıksini güçlendirerek hafta başından beri TL varlıklarda oluşan rallinin devam etmesini sağladı. Kurlardaki ve tahvil faizlerindeki düşüş devam ederken, bu fiyaTürk Lirasıama bankacılık Bist100indeki terakkii takviyeledi. Yurtdışı piyasalarda güçlü bir bozulma yaşanmadıkça momentum kaybetse de TL varlıklardaki pozitif fiyaTürk Lirasıamanın bu haftaki TCMB faiz kararına kadar korunması beklenmektedir. Ancak güçlü TL varlık rallisi sonrası hafta içinde kar satışları yaşanma olasılığının TCMB faiz kararının hemen öncesi ya da sonrası için yükseldiğini düşünüyoruz.

CDS’ler 402 düzeylerinden haftayı kapatırken, hafta içinde oluşan sert düşüş yabancı yatırımcıların yeniden TL varlıklara yönelmeye başladığına işaret ediyor. VIX Bist100i 23 düzeylerine gerilerken Bist100 31 düzeysi altında kaldıkça ABD borsalarındaki satışların kısa sürelili kazanç satışları olarak kalması ve terakki trendinin korunması beklenir. BIST kapanışına göre ABD vadelileri %2’ye yaklaşan terakkile seyrederken, Asya borsaları yeni haftaya güçlü alımlarla başladı. Endeksin haftaya alıcılı bir eğilimle başlaması ve düşük momentumla bankacılık hisseleri öncülüğünde yeni zirve düzeyler hedefleyerek terakkiini devam ettirmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir