Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (25.11.2020)

BIST100

Güne reaksiyonyla başlangıç yapan BIST-100 Bist100i gün içinde 1.334 düzeylerine kadar terakkiini devam ettirse de gelen kar satışlarıyla günü %0,51 düşüşle 1.320,98’den kapattı. BDDK’nın aktif rasyo uygulamasını yılsonu itibarıyla kaldıracağını açıklaması sonrası bankalarda gün içinde güçlü alımlar oluşsa da TL’deki değer kayıplarının devam etmesi nedeniyle terakkiler satış fırsatı olarak kullanıldı ve Bist100 gün içi kazançlarını geri vererek kapattı. TL değer kaybı ve negatif yarışması özellikle son dönemde güçlü terakki gerçekleştiren banka hisselerinde satış pressına neden oluyor. Türk bandıralı Libya’ya giden geminin Alman deniz kuvveTürk Lirasıeri tarafından aranması sonrası yaşanan gerginlik ve AB ile ilişkilerin bozulabileceği olasılıksi, TL varlıklarda kar satışlarına neden oldu.

Kısa vadede AB ile ilişkilerin seyir piyasalar için önemli bir risk unsuru olarak izlenmeye devam edilecek. Yurtdışı borsalardaki terakki eğilimi kısa sürede aşı dağıtımına başlanacağı olasılıksiyle devam ederken, ABD borsaları yeni en yüksek düzey düzeyler test etti. BIST ve TL Kasım ayındaki güçlü pozitif ayrışma sonrası son iki günde negatif ayrışıyor. BIST’te terakki eğilimi devam etse de kurlardaki oynaklık devam ettikçe terakkilerin banka hisseleri öncülüğünde kazanç satışları fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Kurlarda gerilemenin tekrar momentum kazanması durumunda ise bankacılık Bist100i öncülüğünde yeni zirve düzeylere doğru terakki eğilimini devam edebilir. CDS’ler iki haftalık güçlü gerileme sonrası hafif yükselerek günü 389 düzeylerinden kapattı. Ancak mevcut düzeyler kurdaki kısa sürelili sıçramayı takviyelemezken, CDS’lerde mevcut düzeylerin korunması durumunda yabancıların TL varlıklara yönelmesinin desteğiyle kurlarda tekrar gerilemenin oluşması beklenmektedir.

Bugün ABD’de yoğun bir sonuç gündemi olacak. Beklentilerden zayıf sonuçler yurtdışı borsalarda güçlü performans sonrası kar satışlarını tetikleyebilir. Ancak VIX Bist100inin 22 düzeysi altına gerilmesi ABD borsalarına yönelik endişenin azaldığına ve terakki trendinin devam edeceğine işaret ediyor. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli Bist100leri pozitif seyrederken, Asya borsalarında karışık seyir var. Endeksin güne yataya yakın sınırlı pozitif eğilimle başlaması bekleniyor. Ancak Bist100te gün içinde hareketli seyrin devam etmesi ve kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir