Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (26.11.2020)

BIST100

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST-100 Bist100i gün içinde 1.341,91 ile yeni tarihi zirve test ederken gün sonuna doğru yurtdışı borsalarda yaşanan kar satışlarının da etkisiyle kazançlarının bir kısmını geri vererek günü %0,34 artışla 1.325,47 ile tarihi yüksek düzeyden kapattı. Kurlarda oluşan kısa sürelili oynaklığın azalmasıyla bankacılık Bist100i terakkiine devam ederek günü pozitif ayrışma ile tamamladı. TL üç günlük güçlü tepki terakkii sonrası gün içi sınırlı değer kazanırken, BIST kapanışı sonrası EM kurlarındaki eğilime paralel değer kazancını güçlendirdi. Yurtdışı borsalar günü sınırlı kar satışlarıyla kapattı. AMB’nın bankların karşılıklarını artırması gerektiğine yönelik açıklamaları AB bankalarında satış pressına neden oldu. Fed tutanakları orta sürelide pandeminin ekonomi için kayda değer riskler yarattığına işaret ederken, Fed üyeleri varlık alımlarının vadesinin uzatılması ve miktarı konusunda tartıştılar.

Yurtdışı borsalarda kar satışları sınırlı da olsa devam edebilir. Ancak, global risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalarda kar satışlarının güçlenmesi durumunda BIST’te de güçlü kar satışları oluşabileceğini düşünüyoruz. Medya’da Trump’ın görevi devretmeden önce İran’a yönelik bir müdahale yapabileceği haberleri yer alırken, bu yönde bir olasılıknin oluşması Jeopolitik risklerle BIST’te kar satışlarını tetikleyebilir. Kurlardaki gerilemenin devamı durumunda kısa sürelide BIST’te bankacılık hisseleri öncülüğünde yeni zirve denemelerinin devam etmesi beklenirken terakkilerin kazanç satışları fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Bugün ABD piyasaları kapalı olacak, bu nedenle BIST’te kısmen düşük hacimli bir seyir görebiliriz. CDS’ler iki haftalık güçlü gerileme sonrası sınırlı terakkiine devam ederek gün 398 düzeylerinden kapattı. CDS’lerde sınırlı terakki gerçekleşse de son dönemde kurlarda oluşan kısa sürelili sıçramayı takviyelemiyor ve CDS’lerin bu eğilimini devam ettirmesi durumunda kurlarda tekrar gevşeme yaşanması beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli Bist100leri hafif pozitif seyir izlerken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne alıcılı bir eğilimle başlaması beklenirken, kurlardaki gerilemenin devamıyla bankacılık hisseleri öncülüğünde yeni zirve düzeyler test edilebilir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir