Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (27.10.2020)

BIST100

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 Bist100i bankacılık Bist100i öncülüğünde satıcılı seyrini güçlendirerek günü %3,88’lük sert düşüşle 1.144,45’den kapattı. ABD ek teşvik paketine ilişkin belirsizlik ve artan vaka sayıları sonrası ekonomilerin kısmi de olsa tekrar kapanabileceğine yönelik endişelerle yurtdışı borsalar haftaya satıcılı başlarken, majör borsalar günü %2-4 aralığında değişen sert düşüşlerle kapattı. TCMB’nin faiz kararı sonrası TL’deki değer kayıpları güçlenerek devam ederken, BIST’teki negatif fiyaTürk Lirasıama ve satışlar serTürk Lirasıeşerek devam etti. Fransa ile ilişkilerde yaşanan gerilim ve Türkiye’ye yönelik olası yaptırım tehdiTürk Lirasıeriyle birlikte yurtdışı borsalardaki satıcılı eğilime paralel BIST güçlü satışlarla karşılaştı. BIST’te satışların yüksek hacimlerle gerçekleşmesi tepki alımı denemeleri oluşsa da kısa sürelide negatif pressının devam edebileceğine işaret ediyor. TL varlıklarda TCMB’nin faiz karar sonrası oluşan yüksek risk algısının bozulan global risk iştahıyla birlikte devam etmesi beklenmektedir.

Artan jeopolitik riskler nedeniyle AB ve ABD ile stratejik ilişkilerin negatif yönde ilerleyebileceğine yönelik endişeler de kısa sürelide TL varlıklarda volatilite ve negatif fiyaTürk Lirasıamanın devam etmesine neden olabilir. Bununla beraber, TCMB’nin faiz kararı sonrası banka hisselerinde oluşan güçlü negatif ayrışma güçlü bilanço açıklamaları ve BDDK’nın aktif rasyoya ilişkin aldığı kararla momentum kaybedebilir. Global tarafta artan vaka sayıları sonrası ekonomik büyümeye yönelik olasılıklerin olası kısmi kapanmalarla tekrar bozulacağına yönelik olasılıklerle riskten kaçış güçlenerek devam edebilir. BIST’in kısa sürelide yurtdışı borsalarla paralel hareket etmesi ve zaman zaman ise negatif ayrışması beklenir. VIX Bist100i 32 düzeyleri üzerine yükselirken, mevcut görünüm ABD borsalarında volatilite ve satış pressının güçlenerek devam edebileceğine işaret ediyor.

BIST kapanışına göre ABD vadeli Bist100lerinde sınırlı tepki terakkileri oluşurken, Asya borsalarında genel olarak negatif eğilim var. BIST’te yurtdışı borsalardaki olası reaksiyonna paralel gün içinde tepki alımı denemeleri oluşabilir. Ancak olası tepki terakkilerinin satış fırsatı olarak kullanılması ve kısa sürelili dip arayışının devam etmesi beklenmektedir. Endeksin güne sınırlı reaksiyonyla başlaması beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir