Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (9.03.2021)

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 Bist100i gün içinde bankacılık hisseleri öncülüğünde satışlarla karşılaşarak günü %0,76 düşüşle 1.530,27’den tamamladı. Bankacılık Bist100i %2,60 düşüşle negatif ayrışmaya devam ederken, bankacılık Bist100i BIST-100 Bist100ine göre relatif olarak tarihi dip düzeyler test etmeye devam ediyor. ABD teşvik paketinin tasdiklemelanmasıyla yurtdışı majör borsalar terakkiine devam ederken, ABD tahvil faizlerindeki terakki sonrası DXY dolar Bist100inin de güçlenmeye başlamasıyla gelişmekte olan ülke piyasaları negatif ayrışmaya devam ediyor. TL son iki haftadaki negatif ayrışmasını güçlendirerek günü güçlü değer kaybı ile kapatırken, düşük likiditenin de kurlardaki sert terakkite etkili olduğu görülüyor.

BIST, TL’deki değer kayıplarının da etkisiyle bankacılık Bist100i öncülüğünde yeni haftaya negatif ayrışma ile başladı. Kısa vadede EM’lerdeki negatif ayrışmanın devam etmesi beklenirken, TL varlıklar EM içinde en fazla negatif ayrışan grupta yer alabilir. CDS’ler terakkiine devam ederken kritik olarak gördüğümüz 340 düzeysi üzerine çıkarak günü 343 düzeysinden kapattı. CDS’lerin 340 düzeysi üzerinde sürekli olması TL varlıklarda riskten kaçınma eğilimin güçlendiğine ve kısa sürelide TL varlıkların negatif ayrışabileceğine işaret edecektir. ABD teşvik paketi desteğiyle kısa sürelide gelişmiş ülke piyasalarının pozitif ayrışması beklenirken, DXY Bist100i ve ABD tahvil faizlerinin terakkiine devam etmesi durumunda gelişmekte olan ülkelere paralel TL varlıklarda negatif ayrışmanın devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST’te kısa sürelide terakki denemeleri oluşsa da terakkilerin bankacılık hisseleri öncülüğünde satış fırsatı olarak kullanılacağını ve Bist100te hareketli zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir. Bunun üzerine, yurtdışı majör borsalarda satış pressının artması ve TL’deki değer kayıplarının güçlenmesi durumunda BIST’te daha güçlü satışlar görülebilir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli Bist100leri %1’e yaklaşan terakkile seyrederken, Asya borsalarında pozitif ağırlıklı karışık bir görünüm var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, terakkilerin satış fırsatı olması ve Bist100te hareketli zayıf seyrin devam edeceği düşünülmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi