Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (9.10.2020)

BIST100

Güne reaksiyonyla başlangıç yapan BIST-100 Bist100i kar satışlarını devam ettirerek günü %0,17 düşüşle 1.150,49’dan kapattı. ABD Başkanı Trump, ek teşvik paketi görüşmelerini seçim sonrasına bıraktığını açıklasa da anlaşma için görüşmelerin devam etmesi nedeniyle yurtdışı borsalar günü terakkile kapatırken BIST ve TL’deki negatif ayrışmaya devam etti. TL’deki değer kayıpları ve negatif ayrışma güçlenerek devam ederken kurlar yeni tarihi zirveler test edildi. S-400 tartışmaları ve yeniden artan jeopolitik riskler, TL varlıkların negatif ayrışmasında etkili oluyor.

BIST’te kar satışları yaşansa da kurlardaki güçlü terakkie rağmen Bist100 dirençli görünüm sergilemeye devam ediyor. BIST’te tepki alımı denemeleri oluşsa da kurlardaki terakki eğilimi devam ettikçe terakkilerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Bununla beraber, TL varlıklarda negatif ayrışma devam etse de yabancı çıkışının son haftalarda momentum kaybettiği görülüyor. TCMB sonuçlerine göre geçen hafta hem hisse tarafında hem DİBS tarafında haftalık olarak yılbaşından beri en yüksek yabancı sermaye gerçekleşirken, haftalık olarak toplamda ise 2018 Ocak ayından beri en yüksek yabancı sermaye gerçekleştiğini gördük.

Bu görünüm yabancı çıkışının momentum kaybettiğine işaret ederken, ilerleyen dönemde yabancı sermayenin devam etmesi durumunda TL varlıklarda güçlü bir toparlanma yaşanabileceğine işaret edecektir. CDS’ler tekrar terakkie geçerken günü 530 düzeylerinden kapattı. TL varlıklarda risk alma iştahının tekrar güçlenmesi için CDS’lerin 500’lü düzeyler altına geldiğini görmemiz gerekiyor. Bugün önemli bir sonuç gündemi bulunmuyor. Jeopolitik riskler ve ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler takip edilecek. BIST kapanışına göre ABD vadeli Bist100leri artıda seyrederken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne hafif pozitif eğilimle başlaması beklenirken, kurlarda gerileme yaşanmadıkça BIST’te terakkilerin satış fırsatı olarak kullanılması ve kar satışlarının devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir