Tat Gıda Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (3.05.2021)

Öneri: AL

Hisse Fiyatı: 9,68 TL
Hedef Fiyat: 12,50 TL
Getiri Potansiyeli: %29

– Tek seferlik gelirin katkısıyla net karda yıllık bazda güçlü artış. Tat Gıda, yılın ilk çeyreğinde, 91,3 milyon TL net kar açıkladı. Tek seferlik gelir hariç düzeltilmiş olarak baktığımızda ise 25,4 mn TL net kar elde edildiğini görüyoruz. Bizim olasılıkmiz SEK satışından kaynaklı tek seferlik gelir dahil 93 milyon TL, düzeltilmiş net kar tahminimiz ise 27 milyon TL düzeysinde bulunuyordu. Sonuç olarak, net kar rakamı hem piyasa yaklaşık olasılıksi hem de olasılıkmize yakın düzeyde gerçekleşti. Böylece net karda devam eden operasyonlarından yıllık bazda %41 ile güçlü artış kaydedildi. Tat Gıda’nın süt ürünleri segmentinden çıktığını ve yılın ilk çeyreğinde stok düşüşleri yapıldıktan sonra durdurulan faaliyeti SEK satışından 65,8 milyon TL’lik net dönem karı elde edildiğini görüyoruz. Hatırlayacak olursak, Tat Gıda’nın bir önceki çeyrekte durdurulan faaliyeTürk Lirasıer net dönem karı altında 95,9 mn TL’lik gelir kaydettiğini biliyoruz. Bu durdurulan faaliyeTürk Lirasıer dönem net karının 24,2 milyon TL’si SEK’ten kaynaklı durdurulana çekilen faaliyet gelirlerinden, 71,7 milyon TL’si ise Pastavilla arazisi satışından elde edilmişti.

– Ciroda sınırlı büyüme. Hatırlanacağı üzere, Tat Gıda ana faaliyet konusu olan ve toplam karlılık içerisinde daha yüksek paya sahip olan salça ve konserve ürünleri iş koluna odaklanma stratejisi doğrultusunda, süt ve süt ürünleri iş kolundan çıktı. Dolayısıyla, satış gelirlerinde sadece salça ve konserve ürünlerinin ciroya katkısını görüyoruz. Satış gelirlerinin düzeltilmiş olarak yıllık bazda %6,3 artışla 214 milyon TL düzeysinde gerçekleştiğini hesaplıyoruz. Bu rakam, hem piyasa yaklaşık olasılıksi hem de olasılıkmiz ile uyumlu gerçekleşti. Yurt dışı satış gelirleri yıllık bazda %50 artarken, yurt içi satış gelirleri yıllık bazda %2,8 azalarak, 161,2 milyon TL düzeysinde gerçekleşti.

– Net nakde geçildi. Geçen yıl son çeyrekte 182 milyon TL düzeysinde net borcu bulunan Tat Gıda’nın, yılın ilk çeyreğinde varlık satışlarının desteğiyle 43 milyon TL net nakdi bulunuyor.

– FAVÖK marjında yıllık 5,6 puanlık daralma. 2021’in ilk çeyreğinde durdurulan faaliyeTürk Lirasıer hariç FAVÖK yıllık bazda %26 düşüşle 27 milyon TL düzeysinde gerçekleşti. FAVÖK hem piyasa yaklaşık olasılıksi olan 38 mn TL hem de olasılıkmiz olan 36 milyon TL’nin altında kaldı. FAVÖK marjı ise yıllık 5,6 puanlık düşüşle %12,8 düzeysine geriledi.

– Hedef fiyatımızı 13,35 TL’den 12,50 TL’ye revize ediyoruz. Tek seferlik gelirin katkısıyla net karda yıllık bazda güçlü artış görülmesine karşın, operasyonel karlılık tarafında olasılıklerin altında gerçekleşen sonuçların hisse performansına yansımasını ‘sınırlı negatif’ olarak değerlendiriyoruz. Sonuçların ardından, risksiz faiz oranı varsayımımızı yükseltmemiz karşısında makro tahminlerimizi güncellememiz ve varsayımlarımız yaptığımız değişiklikleri modelimize yansıtmamız neticesinde, TATGD için 12- aylık hedef fiyatımızı 13,35 TL’den 12,50 TL’ye revize ediyor, AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım