TAV Havalimanları Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (28.04.2021)

Endeksin Üzerinde Getiri

Cari Fiyat: 19,80TL
12-ay Fiyat Hedefi: 32,40TL

TAV’ın 1Ç21 net karı olasılıkleri aştı

– TAV 1Ç21’de 62 milyon Euro net kar açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 56 milyon Euro düzeysindeki net zarar ile karşılaştırıldığında oldukça ciddi bir artışa işaret etmektedir. Ancak net karın artışında operasyonel performansın iyileşmesi yerine TAV Tunus’un borcunun yeniden yapılandırılması sonrası elde edilen 109 milyon Euro’luk tek seferlik gelir ve 11 milyon Euro kur farkı geliri etkili oldu. Şirket’in operasyonları ise pandemi koşulları ve önlemlerin devam ettiği 1Ç21’de geçtiğimiz yıla göre zayıf kalmaya devam etti.

– Şirket’in 1Ç21 net karı, bizim 41 milyon Euro, piyasanın ise 39 milyon Euro olan tahminin üzerinde gerçekleşti. Bu olumlu sapmada Tunus borcunun yapılandırılmasından elde edilen tek seferlik gelirin bizim 90 milyon Euro olan olasılıkmizin ve 5 milyon Euro olan kur farkı geliri hesabımızın üzerinde gelmesi etkili olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan operasyonel sonuçlar bizim ve piyasa olasılıksinin gerisinde kaldı.

– Şirket 2021 yılına ilişkin olasılıklerini bu çeyrek de açıklamadı. Bizim tahminlerimiz zayıf bir 2Ç21 sonrasında global hava trafiğinin aşılama çalışmaları ile birlikte Haziran ayı içinde açılmaya başlaması ve yolcu sayısında yılın ikinci yarısında materyal bir düzelme şeklinde.

– TAV’ın olasılıklerin üzerinde gerçekleşen 1Ç21 sonuçlarının hisse üzerinde olumlu tepki yapabileceğini düşünüyoruz. Ancak hisse performansının daha çok yolcu sayılarındaki toparlama trendi ve yakında sonuçlanmasını beklediğimiz Kazakistan Almati Havalimanı’nın satın alınmasının tamamlanması ile ilgili gelişmeler ile yön bulacağını düşünüyoruz.

TAV için 32,40 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemizde bir değişiklik bulunmuyor.

Kaynak: Ak Yatırım