Tofaş Oto Hisse Önerisi / Gedik Yatırım – (25.09.2020)

Tofaş Oto

Hedef Fiyat 33.92
Hisse Fiyatı (TL) 23.39
Yükseliş Potansiyeli (%) 45%

➢ Tofaş, pandeminin yarattığı olumsuz koşullara rağmen, iç pazar, birikmiş talep ve düşük faiz ortamı sayesinde ilk 8 ayda %68 büyümüştür. Yakın dönemde meydana gelen ÖTV artışlarına rağmen talebin güçlü seyretmeye devam edeceğini, ve ÖTV artışlarının özellikle ithal araçları etkilemesinden dolayı, Tofaş gibi yerli üreticilerin pazar paylarında artış olacağını düşünmekteyiz. Şirketin olasılıksi, yılın tamamında iç pazarın %25-34 aralığında büyümesi (Gedik Yatırım olasılıksi: %32 büyüme), şirketin kendi adet satışlarının da %22-30 artmasıdır (Gedik Yatırım olasılıksi: %24 artış). Diğer yandan, KOVID-19 nedeniyle Tofaş’ın ana ihracat pazarı olan Avrupa’da ciddi daralma yaşanmaktadır ve yılın ilk 7 ayında şirketin ihracat adeTürk Lirasıeri %53 gerilemiştir. Son iki ayda meydana gelen göreceli toparlanmanın ardından, şirketin olasılıksi yılın %28-43 daralma ile tamamlanmasıdır (Gedik Yatırım olasılıksi: %39 daralma). Böylelikle şirket, ilk 7 ayda toplam olarak %26 gerileyen adet satışlarının, 2020’nin tamamında %11-24 daralmasını beklemektedir (Gedik Yatırım olasılıksi: %21 daralma).

➢ Fiat ile Tofaş arasındaki anlaşmalar çerçevesinde, ihracat adeTürk Lirasıerinin gerilediği dönemlerde, Tofaş ilave ödeme almaktadır. Bu nedenledir ki, pandemi nedeniyle ihracat adeTürk Lirasıerinin %87 azaldığı 2Ç20’de şirketin FAVÖK marjı yıllık olarak 573 baz puan artarak %17,8 düzeysine yükselmiştir. Bu durum da, pek çok şirketin mali olarak önemli hasar gördüğü bir ortamda, Tofaş’ın güçlü defansif özelliğini net olarak ortaya koymaktadır.

➢ Normal şarTürk Lirasıarda yeni nesil Doblo ile ilgili yatırım harcamalarının 2020 yılında başlaması, yatırımın yaklaşık iki yıl sürmesi ve aracın 2022 başlarında satışa sunulması beklenmekteydi. Fakat 2020 yılının başlarında açıklanması beklenen yeni anlaşmayla ile ilgili henüz bir duyuru yapılmamıştır. Mevcut anlaşma 2021 yılında sonlanmakta ve “al ya da öde” yapısı 2022 yılını kapsamamaktadır. Bu durumla ilgili olarak şirket yetkilileri, mevcut gecikme ve yeni aracın muhtemelen 2023’ten önce satışa sunulamayacak olması sebebiyle, halen yürürlükte olan anlaşmanın 2022 yılını da kapsayacak şekilde güncellenmesini beklediklerini ifade etmişlerdir.

➢ Güçlü defansif özellikleri, sağlıklı mali yapısı ve cazip fiyaTürk Lirasıaması nedeniyle Tofaş hissesinin orta sürelili olarak uygun bir yatırım fırsatı oluşturduğunu düşünmekteyiz. Pandemi ile ilgili ikinci dalga ihtimali önemli bir endişe kaynağı durumunda olsa da, yürürlükte bulunan “al ya da öde” anlaşmaları sayesinde şirket hissesinin benzerlerine kıyasla çok daha düşük risk barındırdığı görüşündeyiz.

Kaynak: Gedik Yatırım Çeyreksel Strateji Raporu – Eylül 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir