Tüpraş Hisse Önerisi / Yatırım Finansman – (14.12.2020)

Tüpraş Şirket Raporu

Tavsiye: Endeks Üzeri Getiri
Önceki: Endekse Paralel Getiri
Hedef Fiyat: TL142.00
Hisse Fiyatı (14-12-2020): TL101.50
Getiri potansiyeli: 40%

Rafineri marjlarındaki zayıf trendin son dönemleri. Küresel olarak rafineri sektöründe bozulan arz-talep dengesi sonucu, TUPRS pandeminden en çok etkilenen hisselerden olmuştur. Rafineri marjlarında önümüzdeki iki senede kademeli iyileşme tahmin ederken, bu tahminin arkasındaki etkenleri (1) toplam rafineri üretim kapasitesinde dünya genelinde açıklanan kapatmalar ve üretim duruşlarının arz-talep dengesinde düzeltmeye yardımcı olacak olması (2) etkili aşılama sonucu 2021 yılında talep görünümünde beklenen iyileşme (3) Son 2 yılda ağır petrol tipleri ile Brent petrol arasında daralan makasın, OPEC’in üretim kesintisini gevşetmesi ve İran’ın olası üretim artışı ile tekrar TUPRS lehine açılması olasılıksi olarak sıralayabiliriz. Şirket için revize ettiğimiz tahminlerde 2022 itibariyle tekrar 1 milyar dolar düzeysinde FAVÖK (stok etkisi hariç) kapasitesine ulaşılacağını öngörmekteyiz (2020T: 142 milyon dolar). 2021 ve 2022 için tahmini FAVÖK çarpanını 8.1x ve 4.6x olarak hesaplarken, hissenin 2019 Ağustos ayından bu yana BIST100 Endeksine göre yaklaşık %50 daha düşük performs göstermiş olmasını da not ediyoruz. Hedef fiyatımızı 100.0 TL’den 142.0 TL’ye revize ediyor ve tavsiyemizi de Endekse Paralel Getiri’den Endeks Üzeri Getiri’ye yükseltiyoruz. Gevşeyen kısıTürk Lirasıamalarla turizm sezonunda toparlanma bekliyoruz

Ürün fiyaTürk Lirasıarı son dönemde Brent petroldeki terakkii büyük oranda takip ediyor. Küresel ekonomik aktivitede iyileşme ve aşı haberlerinin kısa sürelide pandeminin ikinci dalgasına ilişkin kaygılara göre daha presn gelmesi sonucu, Brent petrol fiyatı tekrar 50 USD/varil düzeysine yükseldi. Kasım ve Aralık aylarında rafineri ürün fiyaTürk Lirasıarı da benzin haricinde genel olarak Brent’teki artışı takip etti. Spot fiyaTürk Lirasıara göre rafineri marjları sıfıra yakın seyretse de, artan fiyaTürk Lirasıar ilave stok karı oluşarak marjlar takviyelenebilir. 2021 için de emtia piyasaları genelinde mevcut yukarı yönlü görünümün korunması durumda, benzer potansiyel önümüzdeki sene de marjları takviyeleyecektir.

Ağır petrol tekrar avantajlı hale gelebilir. TUPRS daha ucuz fiyaTürk Lirasıanan ağır petrol türlerini işleyebilme kapasitesi sayesinde 2019 öncesi döneme kadar maliyet avantajı elde etmekteydi. Son 2 senede ise OPEC üretim kesintisi ve İran yaptırımı gibi gelişmeler, ağır petrol arzında gerilemeye yol açmış ve ağır petrol ile Brent arasındaki makasın daralmasına neden olmuştu. 2021 yılı ile beraber hem OPEC’in üretimde kademeli artış gerçekleştirecek olması, hem de İran’ın yeni ABD yönetiminin yaklaşımı sonucu petrol ihracatının artma potansiyeli, ağır petrolü tekrar iskontolu hale getirebilir. Özellikle İran petrolünün 4-5 dolar/varil iskontosu bulunması nedeniyle, ağır petrol makasına olumlu etkisi olabilir. Biz 2021 tahminlerimizde TUPRS için toplam 1.5 dolar/varil ham petrol makası kaynaklı marj iyileşmesi öngörmekteyiz.

Cazip temettü sonuçmi için borçluluk düzeysinde iyileşme beklenmeli. 2020 yılında kaydedilen zararlar ve işletme sermayesi ihtiyacındaki artış sonucu, TUPRS’ın net borcu sene başında 1.4 milyar dolarken 3Ç itibariyle 2.3 milyar dolara yükselmiştir. 2021 sonunda Net Borç/FAVÖK rasyosunda 2.9x düzeysine gelineceğini tahmin ederken, yüksek temettü dağıtımının ancak 2022 sonrasında mümkün olabileceğini ve 2022 karından dağıtılacak temettü verminini %15 civarında olabileceğini hesaplıyoruz.

Kaynak: Yatırım Finansman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir