Turkcell Hisse Önerisi / Gedik Yatırım – (25.09.2020)

Turkcell

Hedef Fiyat (TL) 19.91
Hisse Fiyatı (TL) 15.50
Yükseliş Potansiyeli (%) 41%

➢ Turkcell’in mobil segmentteki liderliği ve toplam 36.5 milyon abonesi gelirlerini takviyelemeye devam etmektedir. Şirket yılın ilk yarısında da 0.8 milyon net faturalı abone kazanımında bulunurken, bunun yanında yüksek pakeTürk Lirasıere geçişler ve superbox gibi ürünler pandeminin olumsuz etkilerine rağmen gelirleri takviyelemeye devam etmektedir. Böylelikle Turkcell’in 2020 yılında gelirlerini yıllık %14 artışla 28.9 milyar TL düzeysine ulaştırmasını bekliyoruz.

➢ Gelirlerdeki artış ve alınan maliyet düşürücü önlemlerle faaliyet karının yine güçlü düzeylerini korumasını bekliyoruz. Turkcell’in bu sayede yıllık %10 artışla 2020 yılı FAVÖK’ünün 11.8 milyar TL düzeysnde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Bu da %41 gibi sağlıklı bir FAVÖK büyümesine işaret etmektedir.

➢ Turkcell, bundan önce yaptığı uygulamalarla döviz riskini kontrol etmeyi başardığını göstermiştir. Şirketin borçluluğu ise ilk yarıda temettü dağıtmamasının da etkisi ile FAVÖK’ün 0.8 katı olan 8.8 milyar TL düzeysine gerilemiştir. Şirketin aynı zamanda 50 milyon dolarlık döviz uzun durumu bulunmaktadır.

➢ Şirketin uzun bir süredir devam eden hissedarlık probleminin çözülmesine yönelik atılan adımların özellikle temettü dağıtımı konusundaki belirsizlikleri ortadan kaldırabileceğini düşünüyoruz. Bu da şirketin önümüzdeki yıllarda daha fazla nakit temettü dağıtmasının önünü açabilecektir.

➢ Turkcell şu anda 2020 olasılıklerimize göre 3.6x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmekteyken benzer şirkeTürk Lirasıer yaklaşıksı ise 5.2x düzeysinde bulunuyor.

Kaynak: Gedik Yatırım Çeyreksel Strateji Raporu – Eylül 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir