Vakıf Yatırım Model Portföy – (10.02.2021)

Hisse Model Portföy

Hisse Model Portföyü’müze Arçelik’i ekliyor, Vestel Elektronik’i güçlü performansı sonrasında tahvilden çıkarıyoruz.

13 Ocak 2021 tarihli güncellememiz ile birlikte Hisse Model Portföyü’müze eklediğimiz Vestel Elektronik (VESTL), o tarihten bu yana Bist100ten %27,4 pozitif ayrıştı.

Vestel Elektronik’in 4Ç20’de piyasa olasılıklerinin üzerinde sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Bununla birlikte, son dönemdeki güçlü hisse performansı ve hedef değerimize göre terakki potansiyeli kalmamasına bağlı olarak, Hisse Model Portföy’ümüzden çıkarıyoruz. Vestel Elektronik için 27,15 TL düzeysindeki hedef fiyatımızı ve kısa sürelili “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi korurken, uzun sürelili “AL” önerimizi “TUT” olarak güncelliyoruz.

Yılın son çeyreğine ilişkin finansallarını 25 Ocak tarihinde açıklayan ancak, güçlü gelen sonuçlara karşılık o tarihten bu yana Bist100ten %1,5 negatif ayrışan Arçelik’i, yılın ilk yarısında hem iç hem de dış talep tarafındaki güçlü seyrin devam edeceği öngörümüzle, Hisse Model Portföy’ümüze ekliyoruz. Arçelik için hedef fiyatımız 40,35 TL düzeysinde olup, kısa sürelili “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun sürelili “TUT” önerimiz bulunmaktadır.

Hisse Model Portföy’ümüzde banka ağırlığını %29,4 ile yüksek tutmaya devam etmekteyiz (BİST-100’de banka ağırlığı %17,0). Portföyümüzün betası ise 1,12 düzeysinde bulunuyor.

Hisse Model Portföyde Önerdiğimiz Hisseler

– Garanti Bankası: Güçlü sermaye tabanına sahip olan bankanın 2021 yılında benzer bankalara göre yüksek özkaynak karlılığını sürdüreceğini düşünüyoruz.

– Akbank: Güçlü sermaye yeterliliği ve likiditesiyle öne çıkan bankanın, 2021 yılındaki büyüme döneminde kredi tarafında daha iştahlı olmasını bekliyoruz.

– Turkcell: Güçlü abone bazına sahip olması, data talebinin sürmesi ve ARPU büyümesi şirketi cazip kılıyor. Halka arzlara olan talep nedeniyle iştirakleriyle ilgili potansiyel haber akışları, şirket hisselerini takviyeleyebilir.

– Arçelik: Hem yurt içi hem de ihracat tarafında 2020 yılında gözlenen güçlü talebin, 2021 yılının ilk yarısında da devam ederek finansalları takviyelemesini bekliyoruz.

– Kardemir: Artan çelik fiyaTürk Lirasıarının ve talebin sonrasında karlılıkta iyileşme öngörüyor, yeni yönetimle birlikte borç azaltımının sürmesini bekliyoruz.

– Şişe Cam: Girdi verdiği sektörlerdeki toparlanmanın desteği, operasyonel ve net kar tarafında yakalanacak büyümenin, pozitif fiyaTürk Lirasıanmasını bekliyoruz.

– Pegasus: Sektörde yaşanmasını beklediğimiz toparlanmanın, finansallarına hızlı yansıyacağı olasılıkmizle şirket hisselerini beğeniyoruz.

– Koç Holding: Büyüme döneminde hem iç tüketimde hem de ihracat tarafındaki toparlanmadan faydalanmasını beklediğimiz şirketin, yüksek iskonto işlem gördüğünü ve mevcut fiyaTürk Lirasıarın giriş fırsatı sunduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: Vakıf Yatırım Model Portföy