VakıfBank Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (10.11.2020)

Beklentilerin hafif üzerinde sonuçlar. Hedef fiyat 6,16 TL’den 5,10 TL’ye indirildi. AL olan tavsiyemiz TUT olarak revize edildi.

Tavsiye TUT
Hedef fiyat (TL) 5.10
Artış potansiyeli (%) 21%
Önceki Tavsiye AL
Önceki hedef fiyat (TL) 6.16

VakıfBank 3Ç20 solo finansal sonuçlarında olasılıklerin hafif üzerinde 1,100 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %28 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,064 milyon TL olan tahminimizin ve 1,040 milyon TL olan piyasa olasılıksinin %3 ve %6 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 9 aylık karı 4,341 milyon TL olup geçen yıla göre %185 düzeysinde güçlü bir artış göstererek %13,45 oranında yaklaşık özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden düşük gelen net faiz gelirleri ve olasılıklerden iyi gelen ticari zarar sebebiyle bankanın net kar rakamı olasılıklerimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Banka 2020 bütçesinde değişiklik yapmamıştır. Özkaynak karlılığı: %12, Net faiz marjı: Sabit, Net ücret ve komisyon gelirleri: -Yüksek tek hane, Kredi riski maliyeti: 180 baz puan. Kredi-mevduat makasında yüksek zayıflama, göreceli zayıf net ücret ve komisyon gelirleri performansı, güçlü konut ve kredi karTürk Lirasıarı büyümesi, mevduat tabanında pazar payı artışı, artan kredi karşılıkları ve sermaye yeterlilik rasyosunda zayıflama çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

3Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 8% uzun sürelili büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 6,16 TL olan hedef fiyatımızı 2020-22 kar olasılıklerimizde yaptığımız revizyonlar sonrası 5,10 TL’ye indiriyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %21 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” olan tavsiyemizi “TUT” olarak revize ediyoruz. Hisse 2020T 3,3x F/K (Benzerlerine göre %18 iskontolu) ve 0,4x F/DD çarpanlarıyla ve %12,8 yaklaşık özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Bütçeye paralel net faiz marjında hafif toparlanma. Swap maliyeTürk Lirasıerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel 55 baz puan daralarak %3,8 düzeysinde gerçekleşmiştir. Kredi mevduat makası çeyreksel bazda 104 baz puan daralmıştır. Kümülatif net faiz marjı %4,6 düzeysinde olup bütçe olasılıkleriyle uyumludur.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde sınırlı toparlanma. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %17 artmıştır. Yıllık bazda ise %10 düzeysinde yüksek bir daralma gerçekleşmiştir. Banka yönetimi yıllık bazda yüksek tek haneli daralma beklemektedir.

Konut ve kredi karTürk Lirasıarı segmenTürk Lirasıerinde güçlü büyüme. Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %10 büyüyerek kamu bankaların %7,7 çeyreksel büyüme performansının üzerinde kalmıştır. Olumlu tarafta konut ve kredi kartı kredilerindeki büyüme %35 ve %21 düzeylerinde ve güçlüdür. YP krediler (dolar bazında) çeyreksel bazda %0,1 artmıştır.

Kaynak: Şeker Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir