Yapı Kredi Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (27.10.2020)

2020 3. Çeyrek Finansal Sonuçları | Yapı Kredi Bankası

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 2,09
Hedef Fiyat (TL): 3,15
Uzun Vadeli Öneri: AL 

Beklentilerin üzerinde net kar (+)

Yapı Kredi Bankası 3Ç20 için olasılıkmizin ve piyasa tahminlerinin üzerinde çeyreksel %39,2, yıllık %90,0 artışla 1,85 mlr TL net kar açıkladı. Böylece bankanın 2Ç’de %8,8 olan özkaynak karlılık oranı 3Ç’de %10,5’e çıktı. Tahminlerimizin bir miktar altında gerçekleşen karşılık giderleri, net kar olasılıkmizde yukarı yönlü sapmaya neden oldu. 3Ç’de net faiz gelirlerindeki olumlu seyir, komisyon gelirlerindeki toparlanma ve net ticari kardaki güçlü artış, bankanın çekirdek gelirlerine çeyreksel %23,2 oranında artış getirdi. 3Ç’de TL kredilerde %9,6 ile sektör yaklaşıksının üzerinde büyüme elde eden bankanın, TL mevduat hacmindeki daralmaya karşın YP mevduat hacmi dolar bazında çeyreksel %9,3 arttı. 2020 yılsonu net kar tahminimizi yukarı yönlü güncellediğimiz Yapı Kredi Bankası için 3,06 TL olan hedef fiyatımızı 3,15 TL’ye revize ederken, kısa sürelili “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun sürelili “AL” olan tavsiyemizi koruyoruz.

• Perakende krediler öncülüğünde güçlü kredi büyümesi elde etti – Banka’nın 3Ç’de TL kredi hacmi perakende krediler öncülüğünde çeyreksel %9,6 ile sektör yaklaşıksının (%7,7) üzerinde büyüme gösterirken, YP kredileri ise dolar bazında %1,6 düşüş ile daralmaya devam etti. Ayrıca 3Ç’de bankanın menkul kıymet tahvilü çeyreksel %3,2 oranında büyüme kaydederken, TL menkul kıymet komdurumunda TÜFEX’in payı %67’den %73’e yükseldi. Fonlama tarafında ise, vadesiz mevduat tabanındaki genişlemeye karşın bankanın toplam TL mevduat hacmi bir önceki çeyreğe göre %4,5 daralma gösterdi ve YP tarafta ise sektöre paralel dolar bazında %9,3 terakki görüldü. Diğer taraftan, banka 3Ç’de de repo fonlamasını arttırmaya devam etti ve toplam fonlama içerisindeki payı %2,8’den %5,1’e çıktı.

• Güçlü artış gösteren çekirdek gelirler, net karı olumlu etkiledi – 3Ç’de kredimevduat makasındaki 35 bp genişlemenin katkısı ile bankanın net faiz gelirleri çeyreksel %5,5 artarak 4,1 mlr TL ile olasılıkmize paralel gerçekleşti. Özellikle para transferi ve ödemeler sisteminde işlem boyutundeki artışa bağlı bankanın komisyon gelirleri çeyreksel %18,9 büyüme göstermesi çekirdek gelirler için takviyeleyici oldu. Döviz kuru hedge nedeniyle kaydedilen gelir dahil olmak üzere bankanın hazine işlemlerinden gelir elde etmesinin de etkisi ile 2Ç’de 153 mn TL olan net ticari karı 3Ç’de 922 mn TL’ye ulaştı. 3Ç’de temkinli duruşunu sürdüren banka karşılık oranlarını artırmaya devam ederken, bu dönemde toplam karşılık giderleri çeyreksel %36,2 artış gösterdi. Güçlü kredi büyümesi ve takipteki krediler bakiyesindeki sınırlı artış nedeniyle bankanın 2Ç’de %6,7 olan takipteki krediler oranı 3Ç’de %6,1’e geriledi. Aynı dönemde bankanın yakın izlemedeki krediler bakiyesi %11,8 artarken, toplam krediler içerisindeki payı %14,7’den %14,9’a çıktı. Diğer yandan, bankanın sermaye yeterlilik oranı (BDDK düzenlemeleri hariç) 3Ç’de 2019 sonuna göre değişim göstermeyerek %16,7 düzeyinde kaldı.

• Değerleme ve öneri – 4Ç’de kredi-mevduat makasında daralma olasılıkmize karşın enflasyon güncellemesi nedeniyle artmasını öngördüğümüz TÜFEX gelirlerinin, net faiz gelirleri için takviyeleyici olmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, net risk maliyetinin ise 3Ç’ye paralel gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Böylece Yapı Kredi Bankası için 4,8 mlr TL düzeyinde olan 2020 yılsonu net kar tahminimizi 5,5 mlr TL’ye yükseltiyoruz. Banka için 3,06 TL olan hedef fiyatımızı 3,15 TL’ye revize ederken, kısa sürelili “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun sürelili “AL” olan tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Vakıf Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir