Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (1.02.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında toparlanmasının ardından yatay bir seyir izlemiş olsa da, ardından yeniden satış pressı altında kaldı ve haftayı %1,66 değer kaybıyla 1473,4 puanla kapattı. 50 günlük aktif yaklaşık üzerinde kapanış gerçekleşmesi ve global piyasaların da etkisiyle artı açılış görebileceğimiz Bist100te, 1500’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 22 günlük aktif yaklaşık 1524,0’e terakki ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1450,0 ilk takviye olmak üzere 1430,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma günü 200 günlük aktif yaklaşık 7,3240’ın altında kapanış gerçekleştirmesiyle zayıf görünümü devam ediyor. An itibariyle 7,28’den işlem gören kurda 7,24’Ü takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 7,10-7,15 bandında düşüş hız kazanabilir. Olası tepki terakkilerinde ise 7,3240’ı direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 İngiliz hükümeti, Trans-Pasifik Ortaklığı Ticaret Paktı’na (CPTPP) katılmak için müzakerelerin bu yıl başlayacağını duyurdu. İngiltere, CPTPP’ye katılarak gıda ve otomobil vergilerinin kaldırılması; ortaklığın teknoloji ve hizmet sektörlerini güçlendirmeye de yardımcı olacağını öngörüyor. Trans-Pasifik Ortaklığı Ticaret Paktı’nı, Avustralya, Bruney, Kanada, Şili, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur ve Vietnam oluşturuyor.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Ocak ayı İmalat PMI sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışında ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya ve Euro Bölgesi İmalat PMI sonuçleri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında PMI rakamlarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’in İmalat PMI rakamının bir miktar yavaşlamasının ardından Asya piyasalarında terakki görülüyor. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanış sonrası satıcılı seyrediyor olsa da toparlanma söz konusu.

 EUR/USD ise, 1,2060 desteği üzerinde tepki terakkileri sürüyor. An itibariyle 1,2130’dan işlem gören paritede 1,2140’ın üzerinde kalınması halinde 22 günlük aktif yaklaşık 1,2170 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,21’i takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten