Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (1.03.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen toparlanmayla 1480,0 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ardından yatay bir seyir izleyen BIST100 haftayı %1,13 değer kaybıyla 1471,4 puanla kapattı. Haftaya artı açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 50 günlük aktif yaklaşık 1487,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1500,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1465,0 ilk takviye olmak üzere 1443,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 7,48’lere tırmanmasının ardından haftaya düşüşle başladı. An itibariyle 7,38’den işlem gören kurda 7,30’u takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,12’ye düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,50’yi direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de 1,9 trilyon dolarlık takviye paketinin Temsilciler Meclisi’nde tasdiklemelanmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden senatörlere tasdikleme çağrısı yaptı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Twitter’dan yaptığı açıklamada ekonomisTürk Lirasıer arasında pakeTürk Lirasıe ilgili bir konsensus olduğunu, virüs kontrol altına alınana kadar vatandaşlara paketin takviye olacağını vurguladı. Ancak yardım pakeTürk Lirasıerinin ABD ekonomisinde enflasyon yaratacağı endişesi devam etmekte.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Şubat ayı İmalat PMI ve son çeyrek büyüme sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %6,7 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi %7,1.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya Şubat ayı PMI ve ardından Şubat ayı enflasyon rakamı açıklanacak. Seans sonunda ise ABD ISM İmalat PMI sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen İmalat PMI rakamlarında yavaşlamanın yanı sıra Japonya’dan olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesiyle Asya piyasalarında artı hava hakim. ABD tahvil faizlerinde görülen terakkiin de sınırlanmasıyla Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise Cuma gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanması ile 1,2062’e geri çekildi. An itibariyle trendin bozulmadığı paritede kısa sürelili aktif yaklaşıkların birleşimi olan 1,21’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,2250 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2015 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten