Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (1.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne hafif artı açılışla başlamasının ardından gösterim boyu yatay bir seyir izledi. 1400,0 direnci üzerinde tutunmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100, günü %0,29 değer kaybıyla 1391,7 puanla kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1432,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1372,0 ilk takviye olmak üzere 1360,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, hareketli seyrine devam ediyor. Dün 8,2250 düzeysine kadar geri çekilen kur, bu düzey üzerinde tutunmayı başardı. 8,30’u direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu düzey üzerinde kalınması halinde yeniden 8,45-8,50 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,24’ü takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, 2,25 trilyon dolar tutarındaki altyapı ve istihdam programı hakkın açıklamalarda bulundu. Programın herkese yeni fırsaTürk Lirasıar yaratmak için var olduğunu belirten Biden, altyapı planının altyapı ve aileler olmak üzere iki bölümden oluştuğunu söyledi. Plan, içinde yollar, köprüler, otoyollar ve limanlar olmak üzere altyapıyı yeniden inşa etmek için 621 milyar dolarlık bir tutarı içeriyor. Elektrikli araç pazarı için 174 milyar dolarlık tarihi bir yatırım tutarına sahip plan 2030 yılına kadar ülke çapında bir şarj ağı kurmayı da hedefliyor.

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, piyasa işleyişini takviyelemek için hala aşırı politika müdahalelerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek finansal sistemdeki kırılganlıkları gidermek için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında mart ayı İmalat PMI rakamı açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise, öğlen Almanya ve Euro Bölgesi İmalat PMI rakamları açıklanacak. Ardından ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve İmalat PMI rakamları öne çıkıyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları İmalat PMI rakamları öncesi açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasalarının ise genelinde artı hava hakim. Hang Seng Bist100i %1,0’in üzerinde işlem görmekte. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası Nasdaq hariç hafif satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, son günlerde görülen geri çekilmenin ardından sakin bir seyir izlemekte. Ancak ABD tahvil faizlerindeki terakkiten dolayı zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. 1,17 düzeysi üzerinde kalındığı sürece 1,18-1,1830 bandına tepki terakkileri görülebilir. Aksi taktirde 1,17 desteği altında kalınması halinde 1,1620’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten